czwartek, 13 lutego 2014

Niezmiennie w akcji

Konkurs „Seniorzy w akcji” prowadzimy z powodzeniem już od sześciu lat. Co roku przyznajemy dotacje na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, promują współpracę międzypokoleniową, a także sprzyjają rozwojowi wolontariatu osób starszych. Do tej pory nagrodziliśmy już 199 projektów w całej Polsce.

Co roku pracujemy z ok. 60 animatorami w różnym wieku i z różnych stron Polski. Podczas cyklu twórczych warsztów, będących kluczową częścią naszego programu, wspólnie z nimi zastanawiamy się nad realizacją ich pomysłów na działania. Pod okiem trenerów i ekspertów z różnych dziedzin: animatorów kultury, socjologów, artystów, dopracowujemy pomysły, szukamy nowych inspiracji i nowatorskich rozwiązań. Animatorzy uczą się diagnozować potrzeby swojego otoczenia, nowych metod promocji, animacji lokalnych działań; doskonalą umiejętności pracy zespołowej i skutecznej komunikacji, odkrywają w sobie potencjał lidera. Rozmawiamy o tym czym jest dialog międzypokoleniowy i jak stwarzać dobre warunki do jego rozwoju. 

Wśród  animatorów 60+, z którymi pracujemy są emerytowani nauczyciele, dziennikarze, lekarze, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, a także inżynierowie czy górnicy. Młode osoby to przede wszystkim  studenci kierunków humanistycznych i lokalni aktywiści. To zróżnicowane grono osób łączy chęć działania na rzecz otoczenia i rozwijania własnych pasji. 

Poznajcie naszych Animatorów oraz ich inicjatywy!
To zaledwie kilka sylwetek z wielu wspaniałych i twórczych osób, z którymi dane nam było współpracować. Zajrzyjcie na stronę www.seniorzywakcji.pl - znajdziecie tu jeszcze więcej animatrów 60+ z błyskiem w oku i pomysłem na to, jak zmienić świat na trochę lepszy.

***


Wiesław Grzesiak  od lat zafascynowany jest modelarstwem i lotnictwem -  lata na paralotni i buduje modele latające. Wraz z członkami Świdwińskiego Stowarzyszenia Lotnictwa Rekreacyjnego zrealizował międzypokoleniowy projekt. Przez dziesięć miesięcy starsi pasjonaci lotnictwa wolontaryjnie przeprowadzili w miejscowej świetlicy środowiskowej  „Chatka Puchatka” warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży. - Tu chodzi o pasję. Modelarstwo i lotnictwo to mój bzik od dawna. Myślę, że to jest siłą tego przedsięwzięcia.


***


Marek Sadowski przez 20 lat pracował jako nauczyciel. Obecnie na rencie, wciąż działa aktywnie na rzecz społecznych inicjatyw. Mówi, że siedzi w nim społecznikostwo. Z seniorami ze wsi Osieczów i Tomisław odkrywał tradycję i historię przodków przybyłych na te tereny z rejonu Bośni i Ukrainy. Wespół z młodzieżą spisali wspomnienia oraz zgromadzili fotografie. Powstała w ten sposób wystawa została zaprezentowana m.in. w Ambasadzie Bośni i Hercegowiny w Warszawie, zaś stare zdjęcia i opowieści wydano w publikacji. Z inicjatywy Marka, lidera działań, powołano też  Koło Chłopa, które skupia aktywnych panów w wieku 30-65 lat. 


***


Stanisława Spychała-Walenko i Joanna Mużelak zaprosiły seniorów z Nędzy i Zawady Książęcej do udziału w twórczych warsztatach rękodzieła w zakresie ceramiki i wikliniarstwa. Seniorzy sami poprowadzili zajęcia dla młodych, we współpracy z rodzicami w przedszkolnym ogrodzie zasadzili wiklinową altanę dla dzieci. Jeśli czujesz zamiłowanie do rękodzieła i prac manualnych, jeśli masz pasję to marzysz, by zmienić coś w swoim otoczeniu, chcesz poznać bliżej swoich sąsiadów, a przede wszystkim zrobić wspólnie coś dla innych.

***


Marta Dzikowska – Łuczywo zachęciła seniorów i młodzież do międzypokoleniowych spotkań -  przez kilka miesięcy grupa uczyła się sztuki tworzenia filmów animowanych techniką poklatkową. Wspólnie przygotowali filmowe wersje bajek, wierszy, eksperymentowali z autorskimi krótkimi etiudami. - Dziś już wiem, że projekt to przede wszystkim nauka pokory i cieszenia się małymi sukcesami. To obserwacja jak wiele można uzyskać okazując szacunek młodemu człowiekowi. To okres niezwykłych doświadczeń.


***


Elżbieta Demby zaprosiła mieszkańców  wsi Dzierzążnia na spotkania Kawiarenki Obywatelskiej – wśród zaproszonych gości pojawili się urzędnicy, eksperci od społeczeństwa obywatelskiego, prawnicy.  Wspólnie wystosowali petycję do władz, dzięki czemu udało się wyremontować miejscową remizę – miejsce spotkań mieszkańców.  Uczestnicy stworzyli też „Kartę  współpracy” ,  opisującą najważniejsze zdiagnozowane potrzeby wsi i mieszkańców. 


***


Bogdan Bocheński i Magdalena Latuch wraz z seniorami z grupy Cała Praga Śpiewa organizują cykl międzypokoleniowych wydarzeń na warszawskiej Pradze. W swoich działaniach nawiązują do tradycji wspólnego śpiewania i muzykowania. Seniorzy przygotowali muzyczne spacery po Placu Hallera, do wspólnych inicjatyw sąsiedzkich zaproszą mieszkańców ul. Brzeskiej - Wiemy, że jeśli ludziom coś daje dobrego od siebie, to później to wraca, w takiej czy w innej formie. Ważne,  żeby wspierać ludzi w ich  pomysłach: na działanie, na rozwijanie pasji, na zdobycie grona nowych przyjaciół. I pokazywać,  że każdy z nas posiada umiejętności, aby tworzyć.


***


0 komentarze:

Prześlij komentarz