We wsi Zakrzewo, w lokalnym Domu Kultury „Dom Polski”, wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzos” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”.
"Zespół współpracuje od jakiegoś czasu z Mikołajem Mikołajczyk – choreografem i tancerzem, Spotkanie Mikołajczyka z zespołem „Wrzos” nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Po pierwsze, ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Po drugie, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądanie spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu".
Zespół pod okiem Mikołaja ma za sobą już wiele doświadczeń w pracy nad nowoczesnymi formami teatralnymi. Seniorzy z chóru „Wrzos” zmierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu
Na deskach teatru wystawili już spektakl "Teraz jest czas", który zdobył świetne recenzje w prasie
ogólnopolskiej i gościł m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
pokazywany był także na Malta Festival w Poznaniu. W kolejnej odsłonie wspólnej teatralnej pracy, projekcie "Noce i Dnie" inspiracji dla siebie szukali we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie. Projekt został zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji „Rewolucji"
fot. Mirek Kaczmarek |
W przedstawieniu wzięło udział ok. piętnastu seniorów wraz z
Mikołajem Mikołajczykiem. Zespół wspierali tancerka
Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency.
0 komentarze:
Prześlij komentarz