poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Bieganie społecznie zaangażowane

Pomysł na GoodGym można określić różnie: jako przysłowiowe przyjemne z pożytecznym, czy też tak bardzo poszukiwany „złoty środek” na połączenie czasu dla siebie z czasem dla innych. Jakkolwiek próbować określać tę popularną londyńską inicjatywę wspaniałe jest, że udział w niej może wziąć każdy komu bliska jest dbałość o kondycję fizyczną z pomocą mniej sprawnym osobom starszym. 



Inicjatywa GoodGym zrodziła się  w 2009 roku.  Pod nazwą tą kryje się społeczność biegaczy (Runners) i trenerów, znawców wiedzy fitness (Coordinators), którzy łączą pasję do zdrowego trybu życia/sportu pomagając jednocześnie lokalnej społeczności, zwłaszcza chorym i niepełnosprawnym osobom starszym. Seniorzy pełnią tutaj ważną funkcję Coachów - dzielą się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami, niejednokrotnie uczą na własnym przykładzie jak w odpowiedni sposób pomagać chorym lub niepełnosprawnym seniorom.






GoodGym dobiera w parę chętnego biegacza i potrzebującą wsparcia osobę starszą mieszkającą w okolicy. Co więcej, każdy z pomagających biegaczy jest wspierany przez osobistego trenera (Coordinator), który pokazuje jak osiągnąć dobre wyniki poprzez trening, którego nieodłącznym elementem jest pomoc innym. Biegacz realizując swój codzienny jogging, planuje trasę w taki sposób, aby odwiedzić wskazaną osobę starszą i pomóc w codziennych czynnościach – zrobić  zakupy, wyjść na spacer lub po prostu spotkać się i porozmawiać. Korzyści jak widać są obustronne – Ci, którym trudno o regularne treningi znajdują świetną motywację, osoby samotne i mniej sprawne zaś kontakt z drugą osobą i pomoc w codziennych czynnościach.  Społeczność GoodGym to również grupa ludzi, która dobrowolnie angażuje się w rozwiązywaniu problemów wspólnych dla najbliższego otoczenia: usuwanie nieużytków, sadzenie drzew czy pomoc przy wykonywaniu zadań domowych i ogrodowych.

Jak wspomóc inicjatywę? Można stać się owym pomagającym biegaczem, zgłosić samotną starszą osobę lub wskazać inne zadanie, w którym grupa może pomóc czy po prostu wesprzeć akcję najmniejszą nawet darowizną. Specjalne formularze zamieszczone na stronie programu ułatwiają pozyskiwanie informacji bądź zgłaszanie swojego uczestnictwa.

Realizowana w Londynie akcja angażuje ponad 200 wolontariuszy, współpracuje z ekspertami w dziedzinie sportu, przedstawiciele służby zdrowia i organizacji działających na rzecz osób starszych.
GoodGym znalazł się w gronie 20 finalistów konkursu Social Innovations in Ageing organ ozwanego przez Sieć Innowatorów Społecznych ASHOKA.

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu http://blog.goodgym.org/

Oraz do przeczytania relacji, opowieści i wrażeń osób biegających, jak i odwiedzanych osób starszych
http://blog.goodgym.org/stories-2/


0 komentarze:

Prześlij komentarz