wtorek, 15 listopada 2016

Apel biblioteki społecznej z Gdańska


Podczas wizyty studyjnej naszych zagranicznych partnerów w Trójmieście odwiedziliśmy Bibliotekę Społeczną w Gdańsku. 


To inspirujące, tętniące życiem miejsce mimo trudnych warunków, w jakiej Biblioteka działa. 
Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w akcji ogrzewania Biblioteki.

„Ambicją naszą jest,
by dzieci przekraczające nasz próg
wychodziły od nas lepsze, mądrzejsze i szczęśliwsze,
a dorośli optymistyczniej nastawieni do świata,
 w którym i od nas coś zależy”
Jan Urbanik
Założyciel Biblioteki Społecznej
Prezes Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze"


GORĄCY APEL - OGRZEJMY BIBLIOTEKĘ SPOŁECZNĄ!


(w ramach zbiórki publicznej „Tyle jesteśmy warci, ile możemy ofiarować innym”)

Zbliża się zima i w naszej Bibliotece Społecznej (pierwszej placówce tego typu w kraju) znowu będzie zimno… Nic nie pomaga, ani okładanie okien folią bąbelkową, ani uszczelnianie, okładanie styropianem… Pomóc może jedynie wymiana pojedynczych, popękanych, nieszczelnych i zdewastowanych okien oraz niedomykających drzwi, na co nie mamy pieniędzy.
w której dzieją się rzeczy piękne i pożyteczne.
Każda złotówka będzie darem od Was, darem gorących serc.
Pieniądze można również wrzucać do skarbonki na miejscu.
Stowarzyszenie „Przyjazne Pomorze”, 80-628 Gdańsk, ul. Hoża 14
tel. 58 303-37-96, 605-172-935
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego – prosimy serdecznie o wsparcie naszej działalności 1%.
Nasz KRS: 0000174908
WWW.bibliotekapp.pl, FB: Biblioteka Społeczna
Jan Urbanik – Prezes Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze”

Szanowni Państwo,
Z tego też powodu gorąco apelujemy o wsparcie finansowe Biblioteki,
Przychodzą dzieci z podwórka, aby spędzić tu wolny czas, dorośli, aby pobyć razem. W bibliotece organizujemy koncerty, wspólne śpiewania, spotkania z ciekawymi ludźmi, przedstawienia teatralne, zapewniamy dzieciom ze Stogów opiekę i zajęcia.
Serdecznie apelujemy o Państwa pomoc finansową!
Dzięki Państwa pomocy nasi seniorzy, nasze dzieci, wszyscy – będą mogli bezpiecznie i ciepło przebywać w Bibliotece.
Z góry dziękujemy za Państwa pomoc.
Nr naszego  konta: 65 1020 1811 0000 0002 0119 8613

Wywiad z Haliną Bortnowską, gościem specjalnym Targowiska "Sieci Wsparcia "




"O wiele łatwiej opiekować się dziećmi - mamy nawet hormony, które nas wspierają. Ale nie mamy hormonów do opiekowania się starszymi osobami" - do poczytania i pomyślenia. 

Wywiad z Haliną Bortnowską. Pani Halina Bortnowska była gościem naszego wydarzenia TARGOWISKO WIEDZY/SIECI WSPARCIA OSÓB STARSZYCH. 
Polecamy:


http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20540296,halina-bortnowska-nieunikniona-nieublagana-kropka.html

Zagłosuj na naszych partnerów z Wielkiej Brytanii - Linking Generations!




Razem z partnerami z Niemczech i Wielkiej Brytanii pracujemy nad kursem praktyk międzypokoleniowych. Wymieniamy się doświadczeniami, wiedzą i odmiennymi perspektywami. 

Zachęcamy do głosowania na Linking Generations w konkursie, dzięki któremu więcej ludzi w różnym wieku będzie miało szanse spotkać się i wspólnie działać na rzecz swoich społeczności.

Głosowanie : https://community-fund.aviva.co.uk/voting/project/view/16-2290

sobota, 5 listopada 2016

Jesień jak wiosna - Seniorzy w akcji w Tygodniku Powszechnym


W "Seniorach w akcji" traktujemy aktywność osób 60+ jako inwestycje w rozwiązania problemów społecznych - Beata Tokarz-Kamińska dla Tygodnika Powszechnego.
Polecamy najnowszy numer a w nim artykuł "Jesień jak wiosna", w którym możecie przeczytać o działaniach liderów naszych projektów: Ewy Andrzejewskiej z Nowego Sącza oraz Ryszarda Dulskiego i Pawła Piwowarczyka z Dobczyc https://www.tygodnikpowszechny.pl/

piątek, 30 września 2016

Fotorelacja z Targowiska Działań Międzypokoleniowych


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Targowiska Działań Miedzypokoleniowych,
czyli spotkania Ambasadorów, Latających Animatorów oraz naszych zagranicznych partnerów z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.


Dziękujemy za ciekawe rozmowy, inspiracje i mile spędzony czas!





fot. Kamila Szuba

Zaproś rodziców do pracy

Firma LinkedIn stworzyła inicjatywę, której na próżno szukać u wielu innych tech-gigantów - to Bring In Your Parents Day, czyli Dzień Przyprowadzania Rodziców. 
- Dla nas to są genialne chwile - mówi nam Monika Burzyńska-Evje, senior sales support specialist, która pracuje w głównej siedzibie LI w San Francisco.

"Rodzice wspierali cię w trakcie edukacji i kariery, ale czy naprawdę wiedzą, czym zajmujesz się w pracy?" - tak LinkedIn reklamuje BIYP:

Przyprowadź rodziców do pracy, porozmawiaj z nimi o tym, co robisz, dzięki temu łatwiej im będzie to zrozumieć. Możesz być zaskoczony, jak dużo trafnych, pomocnych rad i uwag mogą mieć.

W 2015 roku pracownicy robili wywiady z rodzicami, w których pytali: "jak myślisz, czym zajmuję się w pracy?". Jak się okazało, jedna trzecia rodziców nie ma o tym pojęcia.

Samo LI podkreśla zaś, że dzięki BYIP pracownicy czują się docenieni, a wsparcie rodziców odgrywa ważną rolę w ich satysfakcji z pracy, a co za tym idzie - produktywności. Dlatego LinkedIn dzieli się swoim pomysłem i stara się zarażać inne biznesy BYIP - i w tej chwili, jak chwali się na swojej stronie.

Tylko w 2015 roku ponad 50 firm wprowadziło u siebie taki dzień. Łącznie odwiedziło je ponad 20 tysięcy rodziców z całego świata. Z wielkich firm BIYP wprowadził m.in. Samsung w USA.

czytaj więcej>> http://businessinsider.com.pl/strategie/linkedin-zapraszanie-rodzicow-do-siedziby-firmy/xyj8qsf

Koniec samotności!


Wzruszający spot towarzyszący angielskiej kampanii społecznej "Koniec samotności"

Jakie to uczucie być samotnym?

Już ponad milion osób starszych cierpi z powodu samotności, a dwa i pół miliona osób powyżej 60 roku życia wymienia samotność i izolacje jako swoją największą obawę o przyszłość.

źródło: http://www.campaigntoendloneliness.org

wtorek, 2 sierpnia 2016

Ruszamy w miasto

Polecamy artykuł, który ukazał się w "Gazecie Pomorskiej"

Projekt Ruszamy w miasto to warsztaty twórcze dla seniorów. Grupa pracować będzie wspólnie od października 2015 do czerwca 2016 r. spotykając się dwa razy w tygodniu. Proponujemy warsztat twórczego rozwoju oraz warsztat pracy z ciałem łączący elementy teatru i tańca. Celem wspólnych działań jest napisanie scenariusza w oparciu o historie uczestników projektu, który posłuży do zbudowania etiud z pogranicza teatru i tańca. Wiosną 2016 r. przeniesiemy te działania z sali warsztatowej w przestrzeń miasta, gdzie realizować będziemy film. Plan filmowy będzie spotkaniem międzypokoleniowym – seniorzy pracować będą z młodymi artystami. W czerwcu 2016 r. odbędzie się premiera filmu w Bydgoszczy.
Celem projektu Ruszamy w miasto jest wydobycie z uczestników, poprzez twórczą pracę, ich potencjału, wspólne wzmacniające działanie grupy, radość z tworzenia i bycia razem.





On 70 plus, ona 30 plus. Razem „Ruszyli w miasto” z seniorami.
Tak właśnie Emilia Malczyk i Kordian Kaniecki nazwali swój projekt - „Ruszamy w miasto”. - Ja dodałem podtytuł „Wypędzamy emeryta z domu” - półżartem dodaje Kordian. Bo właśnie o to chodzi, by zachęcić i przekonać starsze osoby do aktywności, wyjścia z domu, spotkania z innymi ludźmi.
Na realizacje swojego pomysłu w ubiegłym roku dostali grant z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Seniorzy w akcji”. Trwał od września ubiegłego roku do końca czerwca.
Chyba się udało, bo w najbliższy wtorek, 2 sierpnia zaczyna się kontynuacja projektu, tym razem finansowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy.
Ale od początku.

czytaj całość>>

Projekt Muzykanci "Życie jest w nas" teledysk



W Sosnowcu powstał pierwszy teledysk międzypokoleniowy nagrany przez Projekt Muzykanci wraz z młodzieżą z Happy Skłodowska Choir. Warto podkreślić, że klip powstał do autorskiego tekstu „Życie jest w nas” oraz do muzyki skomponowanej przez Łukasza Wojtasa specjalnie z tej okazji. Zapraszamy do posłuchania/ oglądania!




Projekt „Muzykanci” to współpraca między seniorami i młodzieżą z Sosnowca, dla których elementem wspólnym jest muzyczna pasja. To przestrzeń integracji i zabawy oraz pole do twórczego dialogu, eksperymentów i wymiany dotychczasowych doświadczeń.  Wśród uczestników projektu znajdą się osoby z różnych grup społecznych i wiekowych. W trakcie prób będą razem tworzyć nową muzyczną jakość a także poszerzać swoją wiedzę przez uczestnictwo w profesjonalnych warsztatach (m.in. rytmika, emisja głosu, improwizacja i ekspresja ciała). 

Projekt realizowany w ramach "Seniorów w akcji" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. 

piątek, 29 kwietnia 2016

Wizyta studyjna "ę" w Irlandii

Co ciekawego dzieje się międzypokoleniowo w Anglii i Irlandii Północnej? Pojechaliśmy sprawdzić. W Bristolu poznaliśmy działania LinkAge Bristol skupione wokół przeciwdziałania samotności osób starszych. Poznaliśmy starszych wolontariuszy Boba i Betty, którzy zachęcają swoich rówieśników do wyjścia z domu. Bob prowadzi zajęcia z „walking footbol” dostosowane do kondycji seniorów. 
Co nas zachwyciło? Budowanie partnerstw i świetna współpraca z uniwersytetami. W Belfaście wzięliśmy udział w obradach Parlamentu Osób Starszych, a potem w międzypokoleniowym tanecznym wieczorku. Mistrzynią gry w Bingo okazała się Magda Latuch, nasza Latająca Animatorka Kultury.


Wizytę odbywamy w ramach projektu "Archipelag Pokoleń...", realizowanego przy wsparciu Programu Erasmus+ Komisji Europejskiej.











Zapraszamy na spotkanie z Warszawskimi Działkowcami. Od A do ZZZ - zioła, zielarstwo, ziołolecznictwo

W ramach Laboratorium Pomysłów "ę" Agnieszka Dragon organizuje serie spotkań w Warszawskich Ogrodach Działkowych. Już w najbliższy piątek spotkanie o unikalnych roślinach.




Jakie sekrety skrywa marzymięta? W czym pomocna jest żyworódka? Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Dąbrowskim, działkowcem z ROD Obrońców Pokoju, a przy tym ciekawym świata pasjonatem unikalnych roślin. Podczas spotkania damy do głosu dojść naturze i dowiemy się, jak często niepożądane chwasty mogą mieć zbawienne działanie terapeutyczne. Po rzeczowym wprowadzeniu nastąpi część praktyczna. Zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję zdobycia interesujących nasion i pędów, dlatego zapraszamy z własną doniczką.

Spotykamy się w Domu Działkowca wewnątrz ogrodu.


++++
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Warszawscy Działkowcy - cykl otwartych działań w ROD Obrońców Pokoju". 

Projekt "Warszawscy Działkowcy "realizowany w ramach Laboratorium Pomysłów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ pod opieką merytoryczną Marty Białek-Graczyk. Laboratorium Pomysłów realizowane jest dzięki indywidualnym darczyńcom, którzy przekazali na ten cel 1% swojego podatku, oraz dzięki wsparciu finansowemu BMWi, mecenasa projektu "Miasto i Ogród"

Jak wygląda starość? Inspirujące spotkanie młodszych i starszych.

Jak młodzi wyobrażają sobie starość?

Polecamy inspirujący spot przygotowany przez organizację AARP

Dojrzałość to rozwój, starzenie się nie jest ograniczeniem. 

Zobaczcie co się stało kiedy młodzi ludzie spotkali się ze starszymi. 


Międzynarodowy Dzień Solidarnosci Międzypokoleniowej

Dziś Międzynarodowy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej!

Z tej okazji przekazujemy Wam przepis na udaną akcję międzypokoleniową.
Autorami są Seniorzy w akcji - projekt Tandem z Oleśnicy


Oleśnica, „Tandem” – cykl spotkań nie tylko rowerowych



PROJEKT TANDEM i WARSZTATY SITODRUKU Z GRUPĄ SITWA


1. Przygotuj salę – najlepiej KLUB SENIORA!

2. Działaj kreatywnie i zaproś do projektowania Olgę Budzan;)

3. Dodaj ekipę Oleśnica Bajk Stajl i dwa magiczne składniki – Agatę i Anię z grupy SITWA z Wrocławia.

4. Przygotuj matrycę, kartki i 50 bawełnianych toreb. Wymieszaj z odrobiną farby (może być czarna, może być biała, może być zielona – jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia!)

5. Teraz „wymiksuj” międzypokoleniowo aktywnych SENIORÓW i kreatywnych MŁODYCH LUDZI (jeśli braknie Ci tych składników w Olesnicy mamy ich pod dostatkiem!)

6. Do smaku dodaj szczyptę muzyki z gramofonu:)

7. Wszystko to WYMIESZAJ i POŁĄCZ:D

8. Na koniec udekoruj to wszystko fotografiami Sebastiana i Marysi z Paszkiewicz Fotografia i wychodzą TAKIE CUDNE DZIAŁANIA :D

A to wszystko dzięki wsparciu PROJEKTU TANDEM dofinansowaniem ze środków programu "Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Polecamy! 








Projekt Tandem:

Chyba wszyscy lubią jazdę na rowerze. I słusznie. Rower to nie tylko wspaniałe narzędzie do ćwiczenia tężyzny fizycznej, ale to również świetny sposób na aktywizację ludzi w każdym wieku. To przecież wspaniały środek transportu – rower powiezie nas nie tylko na krajobrazową wycieczkę rowerową, zawiezie nas także do miejsc różnorakich spotkań. Może to być wystawa starych zdjęć, koncert, spotkanie z pisarzem, warsztaty kulinarne czy piknik. Zaproszeni do współpracy seniorzy pod okiem ekspertów m.in. zdygitalizują własne zdjęcia, przygotują z nich wystawę, razem z młodymi artystami stworzą prace plastyczne, przygotują własny rower do wycieczek i wezmą w nich udział. Bo ruch daje przecież moc energii!