czwartek, 10 marca 2016

Polski pomysł na seniorów podbije Europę?

Konkurs aktywizujący osoby dojrzałe - "Seniorzy w akcji" znalazł się w gronie finalistów europejskiego zestawienia kampanii wspierających seniorów - "Społeczne Innowacje w Starzeniu"



"Seniorzy w akcji" to konkurs skierowany do osób po sześćdziesiątce lub do dwuosobowych zespołów międzypokoleniowych (druga osoba do 35. roku życia), które mają pomysł na projekt społeczny służący zagospodarowaniu czasu wolnego i potencjału osób starszych. Organizuje go Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", zaś środki pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach konkursu powstają najróżniejsze projekty pozwalające nie tylko wykorzystać energię seniorów, ale też obalić stereotypy dotyczące obu generacji.



Do 17 marca trwa rekrutacja do Seniorów w akcji!

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19716573,seniorzy-w-akcji-zdobadz-pieniadze-na-realizacje-miedzypokoleniowego.html



Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zachęca osoby starsze do społecznej aktywności, rozwijania pomysłów i działania. Na projekty realizowane przez seniorów lub międzypokoleniowe pary proponuje wsparcie finansowe w wysokości od 6 do 12 tys. zł.

Konkurs skierowany jest do osób powyżej 60. roku życia oraz do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować go przy wsparciu ekspertów oraz doświadczonych animatorów. - Szukamy osób, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe umiejętności, przydatne w dalszej działalności społecznej. Do niedawna dużo mówiła się o tym, że to młodzi ludzie są przyszłością. Zapominamy jednak o ogromnym potencjale, który drzemie w ludziach starszych - mówią organizatorzy.

Od 6 do 12 tys. zł

Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora - poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6 do 12 tys. zł. Przyznanych zostanie ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

O dotacje mogą ubiegać się osoby powyżej 60. roku życia lub pary międzypokoleniowe (osoba 60 plus i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory "ę" wsparło 264 projekty w całej Polsce. - Wykorzystując potencjał absolwentów programu, budujemy sieć Animatorów 60 plus, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność - dodają organizatorzy.

Cała Praga Śpiewa

Dzięki projektowi "Seniorzy w akcji" w Lublinie Zofia Zaorska stworzyła "Szkołę Superbabci i Superdziadka" - cykl zajęć wspierających babcie i dziadków w wychowaniu wnuków, a Warszawie powstała grupa muzyczna łącząca pokolenia "Cała Praga Śpiewa". To tylko dwa z 264 projektów wspartych w ramach programu.

Konkurs "Seniorzy w akcji" znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu "Społeczne Innowacje w Starzeniu" (Social Innovations in Ageing). Międzynarodowe Jury doceniło model wspierania osób 60 plus w roli liderów działań społecznych, a także tworzenia przestrzeni do współpracy i dialogu pokoleń wypracowany w programie.


Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: Seniorzy w akcji. Składanie listów intencyjnych do 17 marca 2016.

Darmowy obiad? Proszę bardzo, ale tylko w towarzystwie seniora. Sadyba rusza z nietypową akcją

Niedzielne obiady dla samotnych seniorów – nowa akcja charytatywna na starej Sadybie

http://sadyba24.pl/wiadomosci/item/1031-niedzielne-obiady-dla-samotnych-seniorów-–-nowa-akcja-charytatywna-na-starej-sadybie

http://natemat.pl/172455,sadyba-wesprze-seniorow-rozpoczyna-sie-akcja-wspolnych-obiadow


Co niedziela na Sadybie odbędą się obiady z seniorami. A wszystko w ramach charytatywnej akcji, którą rozpoczęli płocczanie. Jej celem, teraz też w Warszawie, jest ponowne włączenie starszych osób do życia lokalnej społeczności.


Starsi mieszkańcy Sadyby otrzymają wkrótce zaproszenia na niedzielny obiad. Ten zafundują im lokalni restauratorzy, a towarzystwa dotrzymają wolontariusze. Inicjatywę rozpoczęli płocczanie. W zeszłym tygodniu zjedli pierwszy wspólny posiłek z seniorami. Wsparciem objęli osoby po 65 roku życia, niemających rodziny i przyjaciół. Posiłki – w ramach wolontariatu – przygotowują lokalne knajpy. Podobnie będzie to wyglądać na Sadybie. 
Do warszawskich twórców zgłosiły się cztery restauracje. – Wspaniała akcja! Bardzo mi w duszy gra – powiedziała sadybie24.pl współwłaścicielka jednej z nich. I deklaruje już od 8 do 10 podwójnych obiadów dla seniora i wolontariusza. Chce też pomóc w promowaniu akcji "Obiad". Z podobnym entuzjazmem do sprawy podchodzą jej koledzy po fachu. 

Dobrych chęci nie brakuje, ale rąk do pracy już tak. Organizatorzy bardzo liczą na zgłoszenia wolontariuszy. Bez nich projekt nie będzie miał sensu. "Obiad" ma zbliżać ludzi różnych pokoleń, tworzyć między nimi znaczące więzi. W Płocku to się sprawdza. Kluczowa dla powodzenia jest grupa otwartych ludzi – wolontariuszy, ale i koordynatorów. Pierwsi spędzaliby czas z seniorami, drudzy ich szukali. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: redakcja@sadyba24.pl.

Posłuchaj o Seniorach w akcji!

Do 17 marca trwa nabór do kolejnej edycji "Seniorów w akcji"

Polecamy audycje radiowe, podczas których opowiadamy o programie, współpracy międzypokoleniowej i o dotychczasowych działaniach.




Seniorzy w akcji - o konkursie na projekty społeczne dla seniorów i młodych opowiada Beata Tokarz-Kamińska


Czasy, w których mówiło się, że emeryt to osoba, która lubi spędzać czas przed telewizorem, już minęły. Starsze osoby po zakończeniu pracy zawodowej chcą pozostać aktywnymi zarówno fizycznie, jak i społecznie. Dla takich osób powstała inicjatywa „Seniorzy w akcji”, o której w Polskim Radiu 24 mówiły Katarzyna Łęgnowska i Krystyna Pałyga.



Co zrobić, by starość stała się czasem aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń?

Moda na aktywną starość
Ponad 90% osób starszych w Polsce nie uczestnicy w żadnych aktywnościach poza kręgiem rodziny. Co zrobić, by starość stała się czasem aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń?
W pierwszym odcinku audycji Kultury zaangażowanej zastanawiały się nad tym: Elżbieta Ćwiklińska Kożuchowska (prezeska Fundacji Klasa Kobiet, inicjatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Beata Tokarz-Kamińska (członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, koordynatorka projektu Seniorzy w akcji) i Marta Wilk (propagatorka współpracy międzypokoleniowej, uczetniczka 8. edycji Seniorów w akcji).

Cohousing - przyszłość starzejących się miast?

Polecamy wykład dotyczący idei Cohousingu, jako jednego z pomysłów na przyszłość starzejących się społeczeństw.




Starzenie się społeczeństwa jest jednym z priorytetowych wyzwań XXI wieku i dotyczy wielu państw europejskich, regionów i miast. Wzrost ilości osób starszych w społeczeństwie wpływa na zmianę podejścia myślenia w wielu obszarach życia ludzkiego, w tym w polityce mieszkaniowej. 
Wyzwanie to należy traktować jako szansę na pozytywne zmiany w strukturze naszych miast, które może przyczynić się do powstania innowacyjnych rozwiązań w zakresie poszukiwania alternatywnych form zabudowy dla wzrastającej populacji osób starszych, aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia i jak najdłuższą niezależność. Jedną z takich form zamieszkania jest cohousing senioralny, który jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku tj.: walka z samotnością, obniżenie kosztów opieki medycznej i społecznej, integracja, włączenie społeczne, itp.

W wielu krajach europejskich rośnie zainteresowanie cohousingiem senioralnym, skierowanym głównie do pokolenia baby boomers-ów, którzy szukają alternatywnych sposobów zamieszkania, często żyjąc samotnie i odrzucając konwencjonalne formy mieszkalnictwa dla osób starszych tj. domy opieki, czy domy seniora, które często są paternalistyczne i instytucjonalne. 

Wykład będzie dotyczył poszukiwania odpowiedzi na generalne pytania dotyczące cohousingu: co to jest, jakie są typy i modele, jakie komponenty składają się na jego proces inwestycyjny, ale ze szczególnym odniesieniem do cohousingu senioralnego.

Autorka przedstawi także swoją relację z pobytu w kilku grupach cohousingowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz badania własne. Na zakończenie wykładu zastanowimy się czy cohousing ma szansę zaistnieć w Polsce, skoro w wielu krajach europejskich ten typ zabudowy stanowi cenioną i przyszłościową niszę na rynku mieszkaniowym, szczególnie w zakresie senioralnej polityki mieszkaniowej.

Szacunek dla rodziców

Szacunek dla rodziców

Szacunek dla rodziny. Brakuje reklam społecznych, które uczą nas prawidłowych zachowań. Kolejna minutowa reklama greckiej sieci komórkowej z przekazem.

Dla osób nie znających jez. angielskiego:

Ojciec pyta się kilkakrotnie - co to jest? syn odpowiada zdenerwowany - motyl! Po czym ojciec wyciąga pamiętnik i każe czytać synowi. Syn czyta: dziś są 3 urodziny mojego synka, siedzimy w ogrodzie, synek zobaczył motyla i 21 razy pytał mnie co to jest...




Szacunek dla rodziców
Szacunek dla rodziny. Brakuje reklam społecznych, które uczą nas prawidłowych zachowań. Kolejna minutowa reklama greckiej sieci komórkowej z przekazem.Dla osób nie znających jez. angielskiego:Ojciec pyta się kilkakrotnie - co to jest? syn odpowiada zdenerwowany - motyl! Po czym ojciec wyciąga pamiętnik i każe czytać synowi. Syn czyta: dziś są 3 urodziny mojego synka, siedzimy w ogrodzie, synek zobaczył motyla i 21 razy pytał mnie co to jest...
Posted by Patriotyzm bez polityki on Sunday, 26 July 2015

Jesteśmy coraz fajniejsi. Emeryci wchodzą w wolontariat.

Polecamy artykuł w Dużym Formacie, którego bohaterami są absolwenci seniorów w akcji!



- Trzydzieści lat pracowałem pod ziemią i wydawałem 5 tysięcy kalorii na dniówkę. Wiedziałem, że na emeryturze muszę coś robić, więc kupiłem rower - mówi Zdzisław Majerczyk, 62 lata, były sztygar kopalni Wieczorek. - Polskę objechałem w ciągu 30 dni - 3600 km. Na Litwie rowerem byłem, na Węgrzech. W Rumunii - po Karpatach jeździliśmy, nad Morze Czarne. U córki w Splicie w Chorwacji. Ludzie się do mnie przyłączali i powstał klub rowerowy Pozytywnie Zakręceni. Przewinęło się może 100 osób, zostało 25. Starsi głównie. Panie też, Helena jeździ, Ola jeździ. W tym roku na Kubę planujemy. A tu, w Katowicach, wszyscy mnie pytali, jak z Nikiszowca na Giszowiec przejechać. Kiedy się jedzie główną drogą, jest duży ruch i przewężenie na wiadukcie. Jest też trasa przez las, ale trudno wytłumaczyć. Myślałem: kupię farbę i oznakuję. Zrobiłem kurs znakarzy szlaków turystyczno-rowerowych. A w 2009 roku Waldek mnie spotyka: chciałeś ścieżkę zrobić, to zgłośmy projekt do programu "Seniorzy w akcji".

Tu się szlak zaczyna - po lewej szyb Wilson, jedna z największych galerii wystawienniczych w Katowicach. Już osiem razy odbył się tu Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej. Ostatnio autorzy z 37 krajów, co roku są i moje trzy obrazy. Maluję od dziewięciu lat, w Grupie Janowskiej, która w tym roku będzie obchodziła 70. rocznicę istnienia.

Na ścieżkę dostaliśmy 12 tysięcy złotych. Poszedłem do urzędu miasta, żeby była oficjalna. Drogowych znaków nie mogę robić, a na same tablice Miejski Zakład Ulic i Mostów potrzebował 25 tysięcy. Na psychikę władz to działa, że ludzie zdobyli grant. Jak mają powiedzieć, że się nie dołożą?

Robocizna naszego klubu rowerowego była. Pięć-sześć osób robiło. Na otwarciu był prezydent miasta i 160 innych osób. Co roku robimy rajdy po szlaku.

Zapraszamy na spotkanie filozoficzne w sobotę 12 marca


Usiądź na ławeczce filozofa i zadaj ważne pytania. 

Grażyna Mizera z programu Lokomotywa Zmian zaprasza już w sobotę.