czwartek, 1 października 2015

Poznajcie babciny gang graffiti – inspiracja z Lizbony

Grupa seniorów z Lizbony uczy swoich rówieśników metod artystycznego graffiti. Ta niezwykła inicjatywa przyciągnęła już ponad 100 osób. Uczestnicy tworzą swoje własne szablony, które następnie przenoszą na okoliczne mury. Razem ze znanymi artystami street – art, którzy pełnią rolę przewodników, seniorzy ubarwiają smutne i zaniedbane przedmieścia Lizbony.
Uczestnicy wierzą, że ich działanie daje nie tylko efekt wizualny, lecz także mentalny. Wejście w świat kultury młodzieżowej to otwarta deklaracja budowy mostu międzypokoleniowego i walki ze stereotypami.

Polskim odpowiednikiem społecznie użytecznego graffiti jest działanie „Zamaluj hejty”, o którym więcej na: http://www.hejtstop.pl/











Projekt "JA MAM 20 LAT, TY MASZ 20 LAT"

Fundacja ONE i Muzeum Woli, w ramach programu Patriotyzm jutra, zapraszają do niecodziennego projektu: JA MAM 20 LAT, TY MASZ 20 LAT to projekt, który zakłada powstanie artystycznej publikacji, tzw. artbooka, w ramach jubileuszu 70-lecia odbudowy Warszawy. Książka będzie efektem artystycznej współpracy sześciu fotografów i sześciu literatów, którzy zmierzą się ze wspomnieniami seniorów z czasów odbudowy stolicy. Projekt zakłada spojrzenie na temat z perspektywy jednostki – przejście z szerokiego kontekstu odbudowy miasta z gruzów, odbudowy jego roli stolicy i odbudowy systemu władzy, ku wąskiemu potraktowaniu zjawiska – odbudowy zerwanych więzi rodzinnych, sąsiedzkich, oderwania się od koszmaru wojny na rzecz powrotu do niecelebrowanych od lat rytuałów codzienności, a tym samym „odzyskania osobistej pamięci miasta”.

Trzonem projektu będzie tworzenie autorskich opowieści w dwuosobowych zespołach (fotograf +literat), w oparciu o wspomnienia i pamiątki seniorów – również pośrednio uczestniczących w projekcie. Każdy zespół odnajdzie swojego bohatera i na podstawie jego wspomnień stworzy autorską, dokumentalną narrację. Inspirację dla autorów stanowić będą, między innymi: kolekcja Muzeum Woli, archiwa społeczne oraz cyfrowe archiwum Polskiej Agencji Prasowej. Zainteresowanie autorów koncentrować się będzie na powojennym życiu codziennym, a ich bohaterami staną się przedstawiciele różnych zawodów – aktorzy, muzycy, biolodzy, projektanci, inżynierowie – ludzie którzy odbudowę stolicy obserwowali z rozmaitych perspektyw.
Wszystkim chętnym do podzielenia się swoimi wspomnieniami z tego okresu polecamy ankietę:


Akcja: e-motywacja! Spotkajmy się w Internecie!


Tysiące seniorów, kilkaset organizacji w całej Polsce i wspólny cel: aktywność… w sile wieku! Fundacja Orange zaprasza do udziału w nowym interaktywnym projekcie "Akcja: e-motywacja! Spotkajmy się w Internecie!"



Akcja: e-motywacja to 6 inspirujących, wirtualnych spotkań - ,,przy kawie” i w kreatywnej atmosferze. Wideokonferencje będą odbywać się w czwartki o godzinie 11:00 od września do grudnia 2015 r., średnio dwa razy w miesiącu. Celem projektu jest aktywizacja społeczna osób starszych- uzupełnienie zapasów odwagi i energii przydatnych do życia aktywnego i spełnionego. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu tematowi i innemu gościowi. Dodatkowo swoją fachową wiedzą podczas wszystkich spotkań będzie dzielił się z seniorami psycholog i… skoczek spadochronowy Tomasz Kozłowski. 


Sprzymierzeńcami projektu  będą Internet i nowe technologie, które zostaną wykorzystane jako narzędzia do odkrywania świata i pokonywania barier społecznych. Za pośrednictwem Internetu Fundacja Orange połączy się z placówkami zgłoszonymi do projektu i goszczącymi w nich seniorami. Osoby zebrane w placówkach biorących udział w projekcie wspólnie obejrzą transmitowane spotkania online, będą miały możliwość zadania pytania gościom transmisji i wymienią się między sobą własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku!
Udział placówki w projekcie jest bez kosztowy. 
Więcej o projekcie przeczytają Państwo na stronie: http://bit.ly/1FDI4mX lub kontaktując się z koordynatorem projektu Kamilem Milczarkiem pod adresem mailowym: kamil.milczarek@orange.com lub telefonicznie 22 5274025.

Uwadze mieszkańców Warszawy polecamy także kursy komputerowe:
W ramach projektu „Warszawski e-senior” Urząd m.st. Warszawy wspólnie z organizacjami pozarządowymi organizuje kursy komputerowe dla początkujących, dedykowane seniorom. Obecnie zajęcia odbywają się w 5 lokalizacjach na terenie 3 dzielnic (na Ochocie, Pradze Południe i w Śródmieściu), a w planach jest rozszerzenie oferty kursów o kolejne miejsca i dzielnice. Zgłosić się może każdy mieszkaniec Warszawy, który ukończył 60 lat i chciałby nauczyć się od podstaw obsługi komputera i internetu. Więcej informacji na stronie http://senioralna.um.warszawa.pl/projekty/warszawski-e-senior 


W październiku i w listopadzie mieszkańcy Warszawy będą mogli także skorzystać z bezpłatnych szkoleń w ramach projektu Towarzystwa AMICUS „Świadomy konsument 60 +”  o tym jak nie wpaść w pułapki marketingowe sprytnie zastawiane przez sprzedawców rożnego rodzaju produktów i usług. Będzie można dowiedzieć się min. jak odstąpić od umowy, z jaką manipulacją możemy się spotkać, jakie mamy prawa. Warsztaty takie zaplanowano we wszystkich dzielnicach m.st. Warszawy (które finansuje szkolenia) we wtorki i piątki w godzinach 14 – 15.  Szczegółowe informacje o miejscach i terminach można uzyskać w biurze projektu przy ulicy Śniadeckich 1/15, pod numerem telefonu 22 629  17 24 oraz pisząc na adres mailowy malgorzata.czy@bia.pl

Międzypokoleniowy cykl filmów dokumentalnych i spotkań


Akademia Dokumentalna i Kino Luna zapraszają na międzypokoleniowy cykl „Dorośli, żeby RAZEM chodzić do kina! Program „Archipelag Pokoleń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę jest partnerem pokazów. Gorąco polecamy!

Raz w miesiącu odbędzie się projekcja filmu, a po nim rozmowa – widzowie w różnym wieku będą mieli okazję do wymiany poglądów i doświadczeń.

Filmy pokazywane w cyklu pochodzą z festiwalu DOCS AGAINST GRAVITY, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce.
Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film "Taniec z Marią", zdobywca nagrody Akademii Dokumentalnej 12 edycji Docs Agaisnt Gravity FF. Po filmie odbędzie się rozmowa o języku ciała z Izabelą Guzek i Katarzyną Dańską z Ośrodka Terapii Tańcem i Ruchem

Pierwszy pokaz odbędzie się 17 października (sobota) godz. 12.00-14:00
Cena biletów: 10 zł
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa 

.
https://www.facebook.com/events/726422544153414/


OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW


1 października 2015 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku, w Sejmie RP odbywa się inauguracyjny Obywatelski Parlament Seniorów (OPS).

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę jako organizacja pozarządowa od dziesięciu lat współpracująca ze środowiskami senioralnymi oraz liderami 50+ w całej Polsce (współpracujemy z lokalnymi liderami i aktywistami, radami seniorów, uniwersytetami trzeciego wieku, nieformalnymi grupami seniorskimi) z dużym zainteresowaniem przyjęło informację o Obywatelskim Parlamencie Seniorów (OPS). Polecamy lekturze list, który napisaliśmy w tej sprawie do Przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki senioralnej Michała Szczerby

W Polsce wciąż brakuje systemowych mechanizmów włączania osób starszych w procesy decyzyjne w obszarach polityki społecznej i senioralnej oraz projektowania usług publicznych dla osób starszych. Niewątpliwie Obywatelski Parlament Seniorów to bardzo potrzebna inicjatywa, która mamy nadzieję realnie wzmocni głos osób starszych. Mamy poczucie, że na inicjatorach tego ważnego przedsięwzięcia spoczywa duża odpowiedzialność. Warto dołożyć wszelkich starań, aby OPS miał  wpływ na kreowanie polityki senioralnej oraz doprowadził do konsolidacji środowisk seniorskich, a w dalszej perspektywie wpływał na poprawę jakości życia osób starszych w Polsce. Zachęcamy Państwa do obserwowania i wspierania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, a także refleksji.

OPS powołano z inicjatywy największych środowisk seniorskich w Polsce: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny). Patronat honorowy nad OPS objął Marszałek Sejmu RP, a patronat merytoryczny Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny.  




Rusza kolejna edycja programu UTW dla społeczności!

Kolejna edycja programu „UTW dla społeczności” rozpoczęta! We wrześniu zaprosiliśmy do współpracy 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którym zaoferujemy wsparcie w uruchomieniu grup wolontariatu i działań społecznych.
Celem programu koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest promocja dobrych praktyk wypracowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Pragniemy rozwijać inicjatywy, które otwierają UTW na współpracę ze środowiskiem lokalnym, promują wolontariat seniorów i współpracę międzypokoleniową. W Polsce działa ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają około 100 000 słuchaczy w wieku 50+. Dzięki potencjałowi, wiedzy oraz zaangażowaniu słuchaczy i słuchaczek UTW wspólnie możemy kształtować pozytywny wizerunek osób starszych i zmieniać utarte stereotypy. Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą odegrać ważną rolę w kreowaniu wśród seniorów i pozostałych mieszkańców „mody” na wolontariat i społeczne zaangażowanie.

Zdjęcie autorstwa Anny Liminowicz

26 września odbyło się finałowe spotkanie II edycji programu. 10 grup inicjatywnych z UTW w Bydgoszczy, Bytomiu, Chodzieży, Ciechocinku, Dąbrowie Górniczej, Gnieźnie, Nowym Targu, Stalowej Woli, Szczecinie i Tychach przez rok wzmacniało swoje kompetencje i pracowało nad uruchomieniem działań w swoich społecznościach. Uczestnicy korzystali z serii warsztatów, podczas których dzielili się między sobą doświadczeniem i wiedzą. Z trenerami z sieci Latających Animatorów i Socjologów Kultury konsultowali pomysły na działanie. Wyjeżdżali na wizyty studyjne, podczas których inspirowali się inicjatywami doświadczonych społeczników. Korzystali z dofinansowania w wysokości 1800 zł. Wszystko po to, by znaleźć najlepsze rozwiązania dla uruchamianych przedsięwzięć.

Zdjęcia autorstwa Anny Liminowicz


Wśród działań, jakim poświęcają się słuchacze UTW są inicjatywy rzecznicze, integracyjne, opiekuńcze i obywatelskie. Wolontariusze UTW w Nowym Targu podjęła się pomocy młodzieży z niepełnosprawnością oraz seniorom z Domu Spokojnej Starości. Sekcja wolontariacka w Dąbrowie Górniczej chce przeciwdziałać samotności osób przebywających w placówkach opiekuńczych oraz skupić się na integracji grupy seniorów. Wolontariusze tyskiego UTW współpracują z uczniami szkoły integracyjnej. Asystują im w lekcjach, organizują spartakiady, warsztaty artystyczne czy szkolne pikniki. Słuchacze UTW w Chodzieży wyszli w przestrzeń publiczną i podjęli się rewitalizacji parku miejskiego, w którym założyli ogródek społeczny. Dodatkowo działają na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo, oferując dzieciom korepetycje i pomoc opiekuńczą. Seniorzy ze Stalowej Woli uruchomili w loklanym Domu Kultury „Kulturalną Poczekalnię”. Zagospodarowali przestrzeń przy szatni, dzięki czemu zwykły hol ożył, a zainteresowani mogą  poczytać w nim aktualną prasę, wymienić się książkami, napić kawy, pograć w gry planszowe czy też obejrzeć wystawę.Słuchacze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora rozwijają swoją społeczną aktywność w oparciu o pasje i wolontariat kompetencyjny. Pomagają m.in. w uczelnianym herbarium. Z kolei wolontariusze z gnieźnieńskiego UTW współpracują z osobami bezdomnymi, a także upowszechniają wśród seniorów tzw. „kartę życia”. W ten sposób wszyscy przyczyniają się do promocji wolontariatu i pokazują, że jest on dostępny dla każdej osoby, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, wiedzy i doświadczenia.


W 2015 roku ponownie zaprosiliśmy do współpracy UTW z całej Polski. W wyniku rekrutacji uczestnikami III edycji projektu będą grupy inicjatywne z UTW w: Giżycku, Łańcucie, Łodzi, Międzychodzie, Przemyślu, Rykach, Starogardzie Gdańskim, Szklarskiej Porębie,  Wodzisławiu Śląskim i Żarach. Są to różnorodne grupy z małych i większych miejscowości, z dużym i niewielkim doświadczeniem w działaniach społecznych. Łączy ich chęć bycia aktywnymi i motywacja do samorozwoju oraz zaangażowani na rzecz własnego otoczenia. Do śledzenia postępów w naszym projekcie zapraszamy na stronę: www.utw.seniorzywakcji.pl