poniedziałek, 2 lipca 2012

ŚPIEW ŁĄCZY POKOLENIA


W 2014 roku Europejskimi Stolicami Kultury będą Umea w Szwecji i Ryga na Łotwie. Szwedzka Umea ma od lat prężnie działające programy wspierające i aktywizujące osoby starsze. Dlatego jednym z mocnym punktów ich kulturalnego programu na 2014 rok uczynili Międzynarodowy Festiwal Chóralny, na którym będzie mógł zaprezentować się ich lokalny Międzypokoleniowy Chór. 

Lokalne władze już od 2000 roku prowadzą oddzielny departament w urzędzie miasta zajmujący się  potrzebami osób starszych. Ze strony miasta możemy wyczytać, że kryje się za tym przekonanie, że aktywność kulturalna i fizyczna ma bezpośredni wpływ na jakość życia i lepsze samopoczucie zarówno mentalne jak i zdrowotne. Już ponad 30 tysięcy programów kulturalnych zostało zorganizowanych przez sieć organizacji wspieranych ze środków miejskiego programu. Są wśród nich: program wymiany między młodszymi a starszymi pokoleniami – młodzi czytają starszym gazety na głos, starsi uczą ich robienia na drutach i innych manualnych umiejętności, zajęcia z tańca współczesnego dla seniorów, prowadzone przez młodych studentów choreografii i tańca z Uniwersytetu w Umea, turnieje gier dla seniorów, coroczne pikniki w parku, czy „odwiedziny z reniferem” w domach opieki dla seniorów, podczas których starsze osoby mogą przytulić młode renifery, co ma działanie terapeutyczne. Jednym z flagowych projektów miasta jest Międzypokoleniowy Chór. 

Założyciele Międzypokoleniowego Chóru twierdzą, że we współczesnej rzeczywistości co chwilę natykamy się na segregację wiekową. Dlatego postanowili założyć chór, który opiera się na współpracy między pokoleniami. Chór składa się ze śpiewających seniorów, wspieranych przez nauczycieli i uczniów szkoły muzycznej z Umea. Chór w swoim repertuarze posiada wyłącznie utwory rockowe i liczy sobie aż 232 członków, z których ponad 80 uczestniczy w każdej próbie. Do chóru może dołączyć każdy – nie ma przesłuchań – pod warunkiem, że lubi rock 'n' rolla i dobrą zabawę. Dobrą zabawę chór gwarantuje nie tylko swoim uczestnikom ale także widowni, która przyjdzie zobaczyć ich występ. Ich występy tryskają energią i poczuciem humoru.



W Polsce też działa coraz więcej międzypokoleniowych chórów amatorskich. W naszym programie „Seniorzy w akcji” też mieliśmy projekt oparty na stworzeniu takiego chóru. W 2. edycji konkursu, w Toruniu, pani Ela Kobyłecka w toruńskiej dzielnicy Wrzosy stworzyła chór złożony z 40 osób w różnym wieku (http://www.seniorzywakcji.pl/index.php?a=201). Śpiew okazuje się świetną płaszczyzną do nawiązywania dialogu międzypokoleniowego. Wspólne pasje łączą. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz