„Przywoływanie wspomnień do życia” - takie hasło wyświetla się na głównej stronie organizacji Age Exchange z Wielkiej Brytanii. Od 29 lat, działająca w Londynie organizacja pracuje ze starszymi osobami, żeby polepszyć warunki i jakość ich życia. Pracują głównie ze wspomnieniami, pomagając starszym wykorzystać je w międzypokoleniowej pracy, poprzez teatr, publikacje, wystawy i film dokumentalny.
Przez wieloletnie doświadczenie animacyjne, Age Exchange rozwinęło nowe modele pracy ze wspomnieniami. Dziś mają szeroką gamę propozycji dla osób starszych i nie tylko. Pracują też z innymi grupami społecznymi, które z jakiś powodów są wykluczone lub zmarginalizowane społecznie. Dysponują siecią trenerów i autorskimi scenariuszami warsztatów. Obecnie są rozpoznawani jako jedna z ważniejszych organizacji pracujących w obszarze pamięci i wspomnień w Wielkiej Brytanii i nie tylko.
Na swojej stronie wymieniają podstawowe zalety pracy w tym obszarze. Przypominają, że wspomnienia łączą przeszłość z teraźniejszością, łączą też ludzi i całe społeczności, pozwalają zobaczyć punkt widzenia innej osoby, są dziedzictwem dla przyszłych pokoleń, pozwalają spojrzeć z refleksją za siebie, rozpoznać w kimś indywidualny charakter, są świetną materią dla twórczej pracy na różnych poziomach.
Idąc za zbiorem tych twierdzeń, Age Exchange ma szeroki wachlarz propozycji dla potencjalnych uczestników. Aktualnie prowadzą warsztaty w szkołach, gdzie osoby starsze pracują z dziećmi i młodzieżą. Program międzypokoleniowej współpracy obejmuje nie tylko warsztaty ale też wspólne spektakle teatralne i wystawy. W siedzibie Age Exchange próby ma seniorska trupa teatralna, która pracuje nad spektaklem opartym na wspomnieniach uczestników z Londynu zaraz po II wojnie światowej. Sieć instruktorów i animatorów prowadzi warsztaty w centrach opieki i domach starców w całym Londynie. Od zeszłego roku realizują też program pracy ze wspomnieniami wśród osób z chorobami umysłowymi w południowym Londynie.
Prowadzą też w Londynie własne Centrum Wspomnień, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o ich działalności, ale także wziąć udział w warsztatach, wykładzie, czy obejrzeć efekty pracy uczestników projektów. „Społeczne korzyści, które Age Exchange osiągnęło na przestrzeni lat są dość niezwykłe. Ich twórczą działalność z młodzieżą i dorosłymi w każdym wieku w placówkach opieki i w społecznościach lokalnych są niezrównane. Od lat ich praca mnie inspiruję i wiem, że tak będzie nadal, w przyszłości " – podsumowuje honorowa patronka Age Exchange, baronowa Sally Greengross, szefowa Komisji Równości i Praw Człowieka, wieloletnia prezydent Age UK.
0 komentarze:
Prześlij komentarz