piątek, 30 marca 2012

ZAPLANUJ SWÓJ WOLNY CZAS NA EMERYTURZE


Przetwórnia Czasu Wolnego to rozmowy, spotkania, planowanie, poznawanie, wymiana doświadczeń i działanie. To cykl warsztatów i spacerów, podczas których uczestnicy zastanawiają się: jak zaplanować swoją emeryturę, by był to czas aktywny, inspirujący i stymulujący, który jednocześnie pozwala na złapanie oddechu i realizację zapomnianych pasji? Co zrobić, żeby zgromadzone przez długie lata pracy doświadczenia i wiedza służyły innym ludziom? Jak odnaleźć się w Warszawie, która zaczyna się otwierać na potrzeby i pomysły swoich mieszkańców?

Projekt jest organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę i został sfinansowany przez firmę Arcelor Mittal. Warsztaty odbywają się w Mediatece Start-Meta na Bielanach, która jest partnerem projektu. Skąd pomysł na taki właśnie projekt? - Przetwórnia to bezpośredni skutek wcześniej realizowanego przeze mnie projektu skierowanego do warszawskich seniorów - Redakcji Międzypokoleniowej. W trakcie kilku miesięcy działania Redakcji odwiedziło nas w ę bardzo dużo osób, które zakończyły aktywność zawodową i szukały czegoś dla siebie. Usłyszeli gdzieś o Redakcji, chcieli się dowiedzieć w co mogą się włączyć, gdzie mogą pójść. Wiele osób przychodziło z pomysłami. Wtedy pomyślałam o Przetwórni. Przetwórnia powstała by łączyć ludzi, którzy są w podobnej sytuacji - przeszli na emeryturę i szukają na nią pomysłu. My pomagamy łączyć szukających pomysłu na emeryturę z organizacjami i instytucjami, które są otwarte na inicjatywy aktywnych starszych osób - mówi Karolina Pluta, koordynatorka Przetwórni, animatorka z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

Projekt traktuje zagadnienie „emerytury” w sposób złożony – od refleksji, poprzez pomysł na aktywne wykorzystanie czasu wolnego, plan i przejście do działania. Uczestnicy mają już za sobą pierwsze warsztaty. Najpierw przyjrzeli się „emeryturze” od strony psychologii i filozofii. W trakcie warsztatu psychologicznego z Małgorzatą Jaskulak, zastanawiali się jak radzić sobie z emocjami, które towarzyszą zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę. Na kolejnym spotkaniu filozoficzną dyskusję na temat subiektywnego odczuwania czasu rozpoczęła z uczestnikami Marta Pawlaczek, stawiając pytanie: dlaczego czas płynie szybciej kiedy się starzejemy? W trakcie kolejnych warsztatów, uczestnicy poznali przykłady działań społecznych prowadzonych przez seniorów a później stworzyli własną definicję projektu społecznego. Wynika z niej, że najważniejsze są dobrowolność uczestnictwa, chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz potrzeba pomagania i współdziałania z innymi. W trakcie warsztatów pojawiły się pierwsze pomysły na akcje sąsiedzkie i projekty społeczne uczestników Przetwórni. - Co z nich wyniknie jeszcze nie wiemy. Ale jedno jest pewne, ze spotkania na spotkanie rośnie chęć zrobienia czegoś inspirującego dla Warszawy i jej mieszkańców – mówią uczestnicy.

W dalszej części projektu, przewidziany jest wykład o planowaniu budżetu na emeryturze, dalsza część rozważań filozoficznych i warsztatów z realizacji projektów społecznych, jak również otwarte spacery (nie tylko dla uczestników) po ciekawych miejscach, siedzibach organizacji pozarządowych i instytucjach, w których seniorzy będą mogli podpatrzeć sposoby działania i zainspirować się do realizacji własnych pomysłów.

Od czego więc powinniśmy zacząć planowanie wolnego czasu na emeryturze? - Chyba od spokojnego rozejrzenia się dookoła siebie. Nie chodzi przecież o to, żeby natychmiast, łapczywie rzucić się w wir działań społecznych. Myślę, że warto złapać oddech, spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, przeczytać jedną z tych zawsze odkładanych na półkę książek. A potem sprawdzić co dzieje się w pobliskim domu kultury, przejrzeć gazetę wybrać się na spotkanie czy warsztat organizowane przez jedną z organizacji pozarządowych, zajrzeć do pobliskiej biblioteki i zapytać co można tam zrobić oprócz wypożyczenia książki. Warto zaryzykować i wybrać się do kawiarni na pokaz filmowy albo dyskusję, która z pozoru wydaję się być dla młodych ludzi. Polecam też rozmowy z sąsiadami, czasem okazuje się, że oni szukają wsparcia w realizacji jakiejś lokalnej akcji - radzi Karolina Pluta.

Więcej: www.przetworniaczasu.e.org.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz