środa, 22 lutego 2012

ROK 2012 NALEŻY DO NAS


Rok 2012 został ogłoszony przez Parlament Europejski Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Oprócz ogłoszonej właśnie 5 edycji konkursu „Seniorzy w akcji”, w tym roku szykujemy kilka dodatkowych propozycji skierowanych do osób starszych.


Jak czytamy na oficjalnej stronie ER 2012, ten rok ma być okazją, by uświadomić sobie możliwości, jakie daje wydłużające się życie statystycznego Europejczyka. Dotyczy to zarówno kwestii dłuższej aktywności zawodowej, realizacji marzeń na emeryturze jak i działalności na rzecz innych. Pomysłodawcy idei ER 2012 słusznie połączyli aktywność osób starszych z solidarnością międzypokoleniową. To ważne, żeby przy każdej okazji przypominać, jak ważna jest wymiana między starszymi a młodymi i jak wiele korzyści może to przynieść obu stronom. Wszyscy, którzy znają „Seniorów w akcji”, wiedzą, że jest to nam bardzo bliska idea.


W naszym kraju koordynatorem wydarzeń związanych z ER 2012 jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Specjalne działania zaplanowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Na wspomnianym już seminarium przedstawili plany na ten rok (m.in.: Europejska Filmoteka, konkursy dla szkolnych klubów europejskich, warsztaty dla nauczycieli pracujących na Uniwersytetach III wieku, konkurs dotacyjny dla UTW czy kalendarz promujący aktywność osób starszych). Więcej aktualności można znaleźć tu: http://analizy.mpips.gov.pl/index.php/er2012.html .


My też szykujemy w tym roku kilka nowych propozycji dla osób starszych. Poza „Seniorami w akcji” uruchamiamy dwie nowe warszawskie inicjatywy.


W „Przetwórni czasu wolnego” (www.przetworniaczasu.e.org.pl ) zainspirujemy starszych do aktywnego planowania swojej emerytury. Wezmą oni udział w cyklu warsztatów, będą podglądać pracę instytucji i organizacji, które są otwarte na wolontariat i współpracę z osobami starszymi. Chcemy pokazać, że warto przygotować się do emerytury, zadbać o to, aby był to czas aktywny, pełen satysfakcji. „Przetwórnia” to oferta dla tych, którzy mają ochotę twórczo wykorzystać swój wolny czas, chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Wreszcie dla tych, którzy szukają swojego miejsca w Warszawie.


Dla tych ciągle żądnych wiedzy we współpracy z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych UW otwieramy pilotażowy kurs „Archipelag pokoleń – platforma edukacyjna 50+”. Poprzez bardzo różnorodne działania: wykłady, warsztaty, spacery obywatelskie, międzypokoleniowe debaty stworzymy przestrzeń do poznawania i interpretowania współczesnej, szybko zmieniającej się rzeczywistości. Uczestnicy kursu będą dyskutować o zagadnieniach płci kulturowej (gender), subkulturach, nowych ruchach społecznych czy problematyce ciała i tożsamości. Pokażemy różnorodne formy społecznego zaangażowania.


Poza aktywizowaniem i działaniem w społecznościach, staramy się też od wielu lat badać, diagnozować i stawiać ważne pytania instytucjom kulturalno-społecznym. Mamy za sobą duże badanie „ZOOM na domy kultury”. W tym roku zrealizujemy „ZOOM na UTW”. Z grupą socjologów przeprowadzimy ilościowe i jakościowe badanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. UTW to nasz stały partner w działaniach z osobami starszymi. Uniwersytety prężnie rozwijają się w całej Polsce – jest ich już ponad 350, gromadzą ponad 100 tys. osób. To olbrzymi kapitał społeczny, któremu chcemy się bliżej przyjrzeć. Zbadamy potencjał, sposoby funkcjonowania, metody pracy i postaramy się wskazać największe wyzwania jakie stoją przed liderami tych organizacji.


Szykujemy też kilka niespodzianek. - Chcemy inspirować ludzi i media do poruszania tematu współpracy osób młodych ze starszymi, pokazywać pasjonatów 55+, którzy swoimi działaniami przełamują stereotypy wiekowe – wyjaśnia Beata Tokarz-Kamińska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji”. Podzielimy się z innymi zdobytymi przez nas dobrymi praktykami i wskażemy obszary, w których jest jeszcze dużo do zrobienia. Ten rok to szansa by zarazić kolejne osoby naszą misją - bo „świat zmieniają ludzie z pasją.”


0 komentarze:

Prześlij komentarz