poniedziałek, 23 maja 2011

Stuk-puk, otwórz drzwi - to my, Seniorzy w akcji!

Czerwiec w Tczewie tradycyjnie jest już miesiącem aktywnych społeczności. W ramach projektu "Stuk-puk. Otwórz drzwi, pomogę Ci" seniorzy stworzą specjalne strefy animacji dla mieszkańców w przestrzeni Starego Miasta. Działania te zostaną zrealizowane w ramach Święta ulicy, akcji ulicznej, pikników. Inicjatywy te mają pozwolić mieszkańcom na zabawę, naukę i wzajemne poznanie. Święto mieszkańców ulicy ks. Ściegiennego dodatkowo będzie okazją do sprawdzenia się seniorów w roli animatorów działań społecznych z udziałem wielopokoleniowej grupy mieszkańców. Do udziału w święcie ulicy tczewscy seniorzy zaprosili także zaprzyjaźnioną grupę z Gdyni, która w ramach wizyty studyjnej przyjedzie promować działania projektu „Manual factory – dzierganie z sercem”



Projekt święci już swoją trzecią edycję. Został zainicjowany w 2009 roku najpierw w odniesieniu do potrzeby wsparcia lokalnego środowiska osób starszych, które z różnych przyczyn wycofały się z aktywności społecznej realizowanej w ramach projektów i działań na terenie Tczewa.

Animatorzy 50+ wspólnie z młodymi liderami wypracowali program animacyjnych wizyt domowych, które realizowane są z wykorzystaniem technik pedagogiki zabawy oraz sprzętu multimedialnego. Osoby starsze wspólnie planują scenariusz wizyty, umawiają się na spotkania, telekonferencje (do działań został zakupiony mini notebook z modem do przez przewodowego Internetu), przesyłają sobie za pomocą dyktafonu pozdrowienia (poczta MP3), prowadzą foto-pamiętnik (dzięki umiejętności obsługi aparatu cyfrowego, drukarki do zdjęć oraz ramki multimedialnej). Na początku roku grupa zdecydowała się na organizację podobnych wizyt u mieszkańców Ośrodka Opiekuńczego i Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych.

Seniorzy biorący udział w projekcie nie mają wątpliwości, co jest najważniejsze podczas realizacji wizyt animacyjnych. Podczas takich spotkań rozmowy dotykają wielu kwestii ważnych dla pozostających w domu i nierzadko osamotnionych osób starszych. Mieszają się tematy osobiste z refleksją nad codziennością („że drogo”, „że ładna pogoda”, „że mam przepis na smaczną zupę”, „a w tej telewizji to nic nie ma”). Taka rozmowa staje się często więc sposobem na „wyjście” z domu, z doskwierającego poczucia samotności, z choroby. Działania Seniorów w akcji rozwinęły przy okazji formułę ruchu samopomocy, która w Tczewie realizowana była dotąd przede wszystkim metodą banku czasu (osoby dzielą się swoim wolnym czasem, wymieniając się umiejętnościami). W ramach projektu „Stuk-puk…” pomoc nie jest „na wymianę” (… choć biorąc pod uwagę te wszystkie pączusie i faworki wypiekane specjalnie na wizyty animatorów, można pewnie mówić o swego rodzaju wymianie życzliwości. Seniorki w akcji przy tym nierzadko żartują, że animacja to bardzo wysokokaloryczne działanie!).

0 komentarze:

Prześlij komentarz