środa, 30 maja 2012

WARTO POMYŚLEĆ O MENTORINGU



Mentoring to partnerska relacja między mistrzem a uczniem, zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Opiera się na inspiracji, stymulowaniu i przywództwie. Gordon Shea twierdzi, że mentorzy to ludzie, którzy poprzez własną pracę i działanie pomagają innym wykorzystać ich własny potencjał.
Krajem, który zdaje się od wielu lat dobrze rozpoznawać potencjał osób starszych jako mentorów i wolontariuszy działających na korzyść lokalnych społeczności, są Stany Zjednoczone. Od ponad 40 lat amerykański rząd realizuje i wspiera wiele programów opartych na narzędziach mentoringu. między innymi program dla osób 55+ – Senior Corps.
Działania Senior Corps są oparte na przekonaniu, że wiele osób po 50-ce jest wciąż w pełni sił, ma duże doświadczenie i chęć dokonywania rzeczywistych zmian w otaczającym ich świecie. Są to zarówno gospodynie domowe, byli właściciele firm, pielęgniarki, rolnicy, sprzedawcy, artyści czy osoby z kadr kierowniczych.
Senior Corps łączy osoby 55+ i organizacje, które potrzebują ich najbardziej. Pomaga im stać się mentorami, trenerami, opiekunami albo wnieść swoje kwalifikacje zawodowe i doświadczenie w projekty społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe.
Senior Corps łączy obecnie ponad 500,000 Amerykanów gotowych do wolontariackiej pomocy innym. Organizacja działa w 3 głównych obszarach: mentoring dzieci i młodzieży, wsparcie osób mniej sprawnych, dzielenie się przez emerytów swoim doświadczeniem ze społecznością.
Podobne systemowe działania są popularne również w wielu krajach w Europie. W Anglii przy dużej organizacji CSV (Community Service Volunteers) działa Program Wolontariatu Emerytów i Osób Starszych (RSVP – Retired and Senior Volunteer Programme), który działa w oparciu o mentoring i wykorzystywanie doświadczeń wolontariuszy 50+ w pracy na rzecz lokalnych społeczności i potrzeb konkretnych obywateli. Na stronie Programu czytamy, że wolontariat i mentoring osób starszych przynosi korzyści nie tylko osobom, do których wolontariusze docierają ale także im samym, prowadząc do dalszego wewnętrznego rozwoju.
Warto pomyśleć o wspieraniu inicjatyw promujących mentoring w Polsce. Autorzy Raportu o Kapitale Intelektualnym Polski podkreślają niski poziom aktywności społecznej, zawodowej i edukacyjnej osób starszych. 90% polskich seniorów nie angażuje się społecznie. Zaledwie 2% osób starszych korzysta z zajęć edukacyjnych (CBOS). Jako społeczeństwo wciąż w niewystarczającym stopniu korzystamy z potencjału wiedzy, czasu i doświadczenia starszego pokolenia. Osoby starsze postrzegane są jako odbiorcy usług, a nie strona aktywna, twórcza, dająca coś od siebie innym. Młodzi uważają, że starsi są nie na czasie, że wiedza starszego pokolenia straciła na aktualności. W środowiskach lokalnych brakuje przestrzeni dla współpracy międzypokoleniowej.
Aby w większym stopniu czerpać z doświadczeń starszego pokolenia, musimy przede wszystkim zmienić wizerunek osoby starszej. Mentoring pokazuje starszych w roli mistrzów, atrakcyjnych partnerów dla młodych. Wspieranie seniorów mentorów może okazać się dobrym sposobem na promocję społecznej aktywności starszego pokolenia.


*zdjęcia pochodzą z warsztatu międzypokoleniowego, fot. Ula Klimek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz