czwartek, 1 października 2015

Rusza kolejna edycja programu UTW dla społeczności!

Kolejna edycja programu „UTW dla społeczności” rozpoczęta! We wrześniu zaprosiliśmy do współpracy 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którym zaoferujemy wsparcie w uruchomieniu grup wolontariatu i działań społecznych.
Celem programu koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest promocja dobrych praktyk wypracowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w działaniach na rzecz społeczności lokalnych. Pragniemy rozwijać inicjatywy, które otwierają UTW na współpracę ze środowiskiem lokalnym, promują wolontariat seniorów i współpracę międzypokoleniową. W Polsce działa ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają około 100 000 słuchaczy w wieku 50+. Dzięki potencjałowi, wiedzy oraz zaangażowaniu słuchaczy i słuchaczek UTW wspólnie możemy kształtować pozytywny wizerunek osób starszych i zmieniać utarte stereotypy. Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą odegrać ważną rolę w kreowaniu wśród seniorów i pozostałych mieszkańców „mody” na wolontariat i społeczne zaangażowanie.

Zdjęcie autorstwa Anny Liminowicz

26 września odbyło się finałowe spotkanie II edycji programu. 10 grup inicjatywnych z UTW w Bydgoszczy, Bytomiu, Chodzieży, Ciechocinku, Dąbrowie Górniczej, Gnieźnie, Nowym Targu, Stalowej Woli, Szczecinie i Tychach przez rok wzmacniało swoje kompetencje i pracowało nad uruchomieniem działań w swoich społecznościach. Uczestnicy korzystali z serii warsztatów, podczas których dzielili się między sobą doświadczeniem i wiedzą. Z trenerami z sieci Latających Animatorów i Socjologów Kultury konsultowali pomysły na działanie. Wyjeżdżali na wizyty studyjne, podczas których inspirowali się inicjatywami doświadczonych społeczników. Korzystali z dofinansowania w wysokości 1800 zł. Wszystko po to, by znaleźć najlepsze rozwiązania dla uruchamianych przedsięwzięć.

Zdjęcia autorstwa Anny Liminowicz


Wśród działań, jakim poświęcają się słuchacze UTW są inicjatywy rzecznicze, integracyjne, opiekuńcze i obywatelskie. Wolontariusze UTW w Nowym Targu podjęła się pomocy młodzieży z niepełnosprawnością oraz seniorom z Domu Spokojnej Starości. Sekcja wolontariacka w Dąbrowie Górniczej chce przeciwdziałać samotności osób przebywających w placówkach opiekuńczych oraz skupić się na integracji grupy seniorów. Wolontariusze tyskiego UTW współpracują z uczniami szkoły integracyjnej. Asystują im w lekcjach, organizują spartakiady, warsztaty artystyczne czy szkolne pikniki. Słuchacze UTW w Chodzieży wyszli w przestrzeń publiczną i podjęli się rewitalizacji parku miejskiego, w którym założyli ogródek społeczny. Dodatkowo działają na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo, oferując dzieciom korepetycje i pomoc opiekuńczą. Seniorzy ze Stalowej Woli uruchomili w loklanym Domu Kultury „Kulturalną Poczekalnię”. Zagospodarowali przestrzeń przy szatni, dzięki czemu zwykły hol ożył, a zainteresowani mogą  poczytać w nim aktualną prasę, wymienić się książkami, napić kawy, pograć w gry planszowe czy też obejrzeć wystawę.Słuchacze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora rozwijają swoją społeczną aktywność w oparciu o pasje i wolontariat kompetencyjny. Pomagają m.in. w uczelnianym herbarium. Z kolei wolontariusze z gnieźnieńskiego UTW współpracują z osobami bezdomnymi, a także upowszechniają wśród seniorów tzw. „kartę życia”. W ten sposób wszyscy przyczyniają się do promocji wolontariatu i pokazują, że jest on dostępny dla każdej osoby, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, wiedzy i doświadczenia.


W 2015 roku ponownie zaprosiliśmy do współpracy UTW z całej Polski. W wyniku rekrutacji uczestnikami III edycji projektu będą grupy inicjatywne z UTW w: Giżycku, Łańcucie, Łodzi, Międzychodzie, Przemyślu, Rykach, Starogardzie Gdańskim, Szklarskiej Porębie,  Wodzisławiu Śląskim i Żarach. Są to różnorodne grupy z małych i większych miejscowości, z dużym i niewielkim doświadczeniem w działaniach społecznych. Łączy ich chęć bycia aktywnymi i motywacja do samorozwoju oraz zaangażowani na rzecz własnego otoczenia. Do śledzenia postępów w naszym projekcie zapraszamy na stronę: www.utw.seniorzywakcji.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz