piątek, 30 marca 2012

Warsztaty dla organizatorów regionalnych spotkań UTW

Dziesięcioro przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które w ramach naszego konkursu organizowały regionalne spotkania UTW spotkało się w Warszawie, aby wspólnie podsumować to ważne dla nich wydarzenie. Co było największym sukcesem? Jak udało się pokonać trudności? Jakie są najważniejsze postulaty ku dalszej integracji i współpracy w regionie?

To był czas dzielenia się doświadczeniem, przemyśleń i refleksji, ale też naświetlenia wyzwań, jakie stoją przed Uniwersytetami na drodze przyszłej współpracy i tworzenia sieci na poziomie lokalnym. Wspólnie dyskutowaliśmy nad rolą Uniwersytetów, zwłaszcza w obszarze działań rzeczniczych. Rozważaniom na ten temat pomógł warsztat o partycypacji obywatelskiej, poprowadzony przez socjolożki z Instytutu Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Czego dokładnie oznacza partycypacja? Jakich obszarów może dotyczyć? W części praktycznej uczestnicy zastawiali się w jaki sposób poznane narzędzia partycypacji i konsultacji wykorzystać w UTW oraz we własnym środowisku lokalnym, włączając słuchaczy w procesy decyzyjne.

Nie zabrakło oczywiście szczypty inspiracji - o przykładach rzecznictwa osób starszych na przykładzie Kongresu Kobiet opowiedziała jedna z organizatorek Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska, Helena Potocka podzieliła się doświadczeniami europejskiej inicjatywy Age Platform oraz projektu WŁĄCZwiek - publicznych debatach na rzecz osób starszych.

W warsztacie wzięli udział przedstawiciele UTW z Lublina, Katowic, Torunia, Nowego Sącza, Ostrowa Wielkopolskiego.








1 komentarz:

  1. Osoby starsze potrzebują wsparcia. Zapewniając im je poprzez https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy stwarzamy im godne warunki spędzania starości.

    OdpowiedzUsuń