Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zachęca osoby starsze do społecznej aktywności, rozwijania pomysłów i działania. Na projekty realizowane przez seniorów lub międzypokoleniowe pary proponuje wsparcie finansowe w wysokości od 6 do 12 tys. zł.
Konkurs skierowany jest do osób powyżej 60. roku życia oraz do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować go przy wsparciu ekspertów oraz doświadczonych animatorów. - Szukamy osób, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i zdobywać nowe umiejętności, przydatne w dalszej działalności społecznej. Do niedawna dużo mówiła się o tym, że to młodzi ludzie są przyszłością. Zapominamy jednak o ogromnym potencjale, który drzemie w ludziach starszych - mówią organizatorzy.
Od 6 do 12 tys. zł
Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora - poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6 do 12 tys. zł. Przyznanych zostanie ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.
O dotacje mogą ubiegać się osoby powyżej 60. roku życia lub pary międzypokoleniowe (osoba 60 plus i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory "ę" wsparło 264 projekty w całej Polsce. - Wykorzystując potencjał absolwentów programu, budujemy sieć Animatorów 60 plus, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność - dodają organizatorzy.
Cała Praga Śpiewa
Dzięki projektowi "Seniorzy w akcji" w Lublinie Zofia Zaorska stworzyła "Szkołę Superbabci i Superdziadka" - cykl zajęć wspierających babcie i dziadków w wychowaniu wnuków, a Warszawie powstała grupa muzyczna łącząca pokolenia "Cała Praga Śpiewa". To tylko dwa z 264 projektów wspartych w ramach programu.
Konkurs "Seniorzy w akcji" znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu "Społeczne Innowacje w Starzeniu" (Social Innovations in Ageing). Międzynarodowe Jury doceniło model wspierania osób 60 plus w roli liderów działań społecznych, a także tworzenia przestrzeni do współpracy i dialogu pokoleń wypracowany w programie.
Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: Seniorzy w akcji. Składanie listów intencyjnych do 17 marca 2016.
Bardzo pochwalam takie akcje. Sama mam babcię, którą próbowałam aktywizować, aby nie popadła w demencję i była pelna życia, jak kiedyś ale niestety lata lecą i nie oszukamy czasu. Babcia jest po 2 udarach na szczęście lekkich, ale widać jej niedołężność. Znalazłam na stronie magdalenka.org prywatny dom opieki i musimy babcię tam oddać. Ja mam 4 dzieci, z czego jego jest niepełnosprawne i muszę poświęcać mu więcej czasu niż pozostałym dzieciom. Mąż pracuje za granicą. Babcia będzie miała w Magdalence świetną opiekę, a ja byłam tak z doskoku tylko. Będziemy ją odwiedzać i będzie mi lżej jak będę widzieć, że ona jest szczęśliwa.
OdpowiedzUsuń