Polecamy wykład dotyczący idei Cohousingu, jako jednego z pomysłów na przyszłość starzejących się społeczeństw.
Starzenie się społeczeństwa jest jednym z priorytetowych wyzwań XXI wieku i dotyczy wielu państw europejskich, regionów i miast. Wzrost ilości osób starszych w społeczeństwie wpływa na zmianę podejścia myślenia w wielu obszarach życia ludzkiego, w tym w polityce mieszkaniowej.
Wyzwanie to należy traktować jako szansę na pozytywne zmiany w strukturze naszych miast, które może przyczynić się do powstania innowacyjnych rozwiązań w zakresie poszukiwania alternatywnych form zabudowy dla wzrastającej populacji osób starszych, aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia i jak najdłuższą niezależność. Jedną z takich form zamieszkania jest cohousing senioralny, który jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku tj.: walka z samotnością, obniżenie kosztów opieki medycznej i społecznej, integracja, włączenie społeczne, itp.
W wielu krajach europejskich rośnie zainteresowanie cohousingiem senioralnym, skierowanym głównie do pokolenia baby boomers-ów, którzy szukają alternatywnych sposobów zamieszkania, często żyjąc samotnie i odrzucając konwencjonalne formy mieszkalnictwa dla osób starszych tj. domy opieki, czy domy seniora, które często są paternalistyczne i instytucjonalne.
Wykład będzie dotyczył poszukiwania odpowiedzi na generalne pytania dotyczące cohousingu: co to jest, jakie są typy i modele, jakie komponenty składają się na jego proces inwestycyjny, ale ze szczególnym odniesieniem do cohousingu senioralnego.
Autorka przedstawi także swoją relację z pobytu w kilku grupach cohousingowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz badania własne. Na zakończenie wykładu zastanowimy się czy cohousing ma szansę zaistnieć w Polsce, skoro w wielu krajach europejskich ten typ zabudowy stanowi cenioną i przyszłościową niszę na rynku mieszkaniowym, szczególnie w zakresie senioralnej polityki mieszkaniowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz