wtorek, 28 kwietnia 2015

Jak wzmocnić głos seniorów?

 Gmina Mora w Szwecji stawiana jest jako przykład skutecznego włączania mieszkańców w procesy partycypacyjne, ze względu na organizowane tu od lat Dni Demokracji dla młodzieży. W 2010 roku po raz pierwszy zorganizowano podobną akcję adresowaną do Seniorów – starszym osobom zaproponowano całodzienne „warsztaty przyszłościowe”,  które umożliwiły im włączenie się w procesy decyzyjne.
            Warsztaty przyszłościowe to prosty pomysł na zasięganie opinii osób starszych w kwestiach ich dotyczących. Każde takie wydarzenie prowadzi do konkretnych efektów, wypracowanych podczas spotkania składającego się z trzech etapów:
- fazy krytyki, podczas której uczestnicy definiują problemy w aktualnym funkcjonowaniu gminy i tworzą listę priorytetów negatywnych opinii
- fazy utopii podczas której uczestnicy mają się oderwać od rzeczywistych problemów i naszkicować idealistyczną wizję tego,co być powinno
- fazy działania, podczas której wypracowywane są konkretne plany i decyduje się o tym co i jak wprowadzić w życie, kto i kiedy powinien się tym zająć


            Celem całodziennych warsztatów jest stworzenie bazy pomysłów dla pracowników gminnych, dlatego po zakończeniu Dnia Demokracji plany działania są przekazywane Radzie Gminy, która rozsyła poszczególne postulaty do odpowiednich jednostek gminy. Raport z Dnia Demokracji dla Seniorów jest publikowany na stronie internetowej gminy Mora. Następnie, po kilku miesiącach, odbywa się spotkanie na którym seniorzy mogą jeszcze raz przedyskutować plany działania oraz dowiedzieć się co gmina zrobiła/zamierza zrobić w odpowiedzi na przedstawione postulaty.
            Co ważne, Dni Demokracji organizowane są niewielkimi nakładami pieniężnymi: wykorzystuje się lokale gminy, a jedynym bezpośrednim wydatkiem są koszty związane z cateringiem i ogłoszeniem wydarzenia tak, by informacja o nim dotarła do jak największej ilości osób starszych. Ze względu na doświadczenie młodzieży, do której od lat adresowano warsztaty przyszłościowe w Gminie Mora, jako moderatorów spotkania dla osób starszych, angażuje się przedstawicieli Rady Młodzieżowej. Asystują im urzędnicy. W ten sposób Dzień Demokracji staje międzypokoleniowym spotkaniem.

            Czy taka forma włączania osób starszych w procesy decyzyjne przynosi rezultaty? Okazuje się, że tak. Jednym z konkretnych efektów Dnia Demokracji Seniora w 2010 roku było rozpoczęcie budowy Dworca Centralnego, a także budowa nowych mieszkań komunalnych, przeznaczonych dla seniorów. Listy priorytetów, zdefiniowane podczas warsztatów, mają na celu mobilizację polityków i urzędników, ale także mobilizują do działania samych seniorów.

 Więcej przykładów na skuteczne partycypowanie osób starszych w życiu publicznym, znajdą Państwo w publikacjach Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”:
 Przypadek Gmina Mora:
Raporty z Dni Demokracji dla seniorów na stronie Gminy Mora:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz