Passion for Life (Passion för livet) to projekt zainicjowany prawie 8 lat temu w mieście Jönköping przez placówkę Qulturum - Center for Learning and Innovation in Healthcare (tłum. Centrum Kształcenia i Innowacji w Opiece Zdrowotnej) oraz Szwedzkie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionów. Dziś program ten jest również jest częścią narodowej inicjatywy poprawy życia chorych w podeszłym wieku.
Ideą twórców jest wypracowanie nowych stylów życia wśród osób starszych; stylów, które zmieniają zdrowie i jakość życia. Pierwsza, pilotażowa część powstała na tezie wskazującej, że osoby starsze nie zmieniają swoich przyzwyczajeń do zdrowszego trybu życia, a raczej stosują nawykowe wzorce i nawyki, które w okresie starości stają się często przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Twórcy programu postawili sobie zatem za cel przekazywanie takich umiejętności i metod, które pozwolą seniorom wprowadzać zmiany w codziennym funkcjonowaniu, mające wpływ na zdrowie i zadowolenie z życia.
Organizatorom udało się stworzyć twórcze miejsce spotkań dla osób powyżej 65 roku życia. Regularne spotkania z trenerem/coachem są świetną okazją, aby rozmawiać o tematach dotyczących polepszania codziennego życia. Wybór tychże tematów został oparty o liczne badania, wskazujące na to, że najlepszy wpływ na jakoś życia seniorów mają pozytywne doświadczenie w obszarach: podmiotowości i stanowienia o sobie, bezpieczeństwa w domu, zdrowia fizycznego, sposób żywienia i diety oraz kontaktów społecznych. Dlatego podczas kilkugodzinnych spotkań uczestnicy mają okazję nie tylko do poznania się i dyskusji. Też wspólnie gotują, ćwiczą.
Badania naukowe pokazują, że dla osób starszych jest szczególnie ważne, aby mieć kontrolę nad swoją sytuacją życiową. Uczestnicy grup monitorują swoje postępy na każdym kolejnym spotkaniu. Obszary będące tematem dyskusji są zróżnicowane, ale co najważniejsze, osadzone w życiu codziennym osób starszych.
Program ten to również przykład działania, który skierowany jest bezpośrednio do seniorów i przez niego „napędzany”, bowiem spośród uczestników spotkań rekrutowani są kolejni trenerzy/coachowie, czyli osoby, które inicjują spotkania kolejnych grup.
Z metody pracy projektu „Passion for life” korzystają organizacje z różnych stron świata. Są wdrażane w Norwegii , Finlandii, Danii , USA , Singapurze, Armenii i Wielkiej Brytanii. Projekt ma już za sobą osiem lat od momentu powstania, ponad 2000 trenerów wolontariuszy wspierających ponad 30 000 starszych uczestników z ponad 8 krajów.
W 2014 r. projekt zdobył 1. miejsce w ogólnoeuropejskim konkursie Social Innovation in Ageing organizowany przez Sieć Innowatorów Społecznych Ashoka i The King Baudouin Foundation.
Strona projektu: http://plus.lj.se/passionforlivet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz