poniedziałek, 30 września 2013

POWRÓT GAWĘDZIARZY

Sztuka opowiadania historii, w naturalny sposób przypisana osobom starszym, przechodzi swój renesans w nowojorskim ośrodku ESTA- Elders Share the Arts, czyli Starsi dzielą się sztuką.

foto: T.Kaczor

W ESTA osoby starsze dzielą się nie tylko opowiadaniami. Ubierają historie swojego życia w różnego rodzaju formy sztuki. Wspomnienia znajdują swoje ujście w sztukach plastycznych, zdjęciach, ustnej relacji i spisywanych opowiadaniach. ESTA oferuje różnego rodzaju warsztaty, gdzie seniorzy mogą podzielić się swoimi historiami z młodszymi, stworzyć kolaż na ich podstawie czy też przedstawić je na deskach teatru. ESTA wspiera kreatywność wśród osób 55+ wierząc, że wpływa ona pozytywnie na stan ich zdrowia, a także na zacieśnianie więzi w lokalnych społecznościach i na budowanie zrozumienia między pokoleniami.

Działalność ESTA koncentruje się wokół trzech głównych programów: Sztuki historii żywej, Sztuki międzypokoleniowej oraz Sztuki dla osób starszych z demencją. Sztuka historii żywej to warsztaty, podczas których osoby starsze dzielą się swoimi wspomnieniami poprzez sztuki wizualne, teatr, opowiadania ustne oraz pisanie, taniec i muzykę, a także fotografię. W warsztatach Sztuki Międzypokoleniowej biorą udział zarówno starsi jak i młodsi, ucząc się od siebie nawzajem, zwiększając swoją wrażliwość społeczną i umiejętność twórczej ekspresji. W program zaangażowane są szkoły, instytucje edukacyjne, domy kultury, muzea i biblioteki. Uczestnicy warsztatów spotykają się i, posiłkując się różnymi formami sztuki, wymieniają doświadczenia. Ostatni program poświęcony jest osobom starszym z demencją. Dla uczestników prowadzone są zajęcia, podczas których z pomocą profesjonalnych opiekunów, mogą oni wyżyć się twórczo, co także pozytywnie wpływa na stan zdrowia i poprawia jakość życia.

Organizacja działa na Brooklynie od 1979 roku. Wszystko zaczęło się od warsztatów teatralnych w Ośrodku dla Seniorów Hodson, w które stopniowo zaangażowało się pięć kolejnych ośrodków. Grupy uczestników, które zbierały się wtedy, by korzystając z własnych doświadczeń tworzyć sztukę, dały podstawę do "Pereł Mądrości"- zgromadzenia gawędziarzy, które funkcjonuje do dziś. Odwiedzając różne nowojorskie ośrodki, opowiadacze dzielą się historiami i zachęcają do tego samego swoich słuchaczy. Bo, jak głosi motto organizacji „Nie musimy być w tym samym wieku, by być częścią tej samej rozmowy”.

Strona internetowa ESTA:
Obrazy seniorów do hasła „Daleko od domu”:
Nagranie ze spotkania Pereł Mądrości (w języku angielskim):
Kolaże życia”:


tekst: Katarzyna Belczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz