Starzejące się społeczeństwo jest jednym z największych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską. Wspieraniem aktywności osób starszych i międzypokoleniowej solidarności zajmuje się coraz więcej programów. Łączą one wielu partnerów z różnych regionów Europy, by poprzez wymianę doświadczeń szybciej wyławiać dobre praktyki, którymi można promować aktywność osób starszych i współpracę międzypokoleniową.
Zainteresowanie wsparciem i promowaniem aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej jest w Europie ściśle powiązane ze zmianami demograficznymi. Do 2030 roku co trzecia osoba na terytorium UE będzie w wieku 60 +. Wiele programów popieranych przez UE, to programy, które na różne sposoby badają wpływ zmian demograficznych na jakość życia i szukają rozwiązań, żeby te warunki poprawić.
Jednym z takich programów jest Europejska Platforma Ludzi Starszych – Platforma wiedzy na temat starzejącego się społeczeństwa Europy Środkowej (www.zsi.at/object/project/1570). Celem Platformy jest ograniczenie negatywnych skutków i negatywnego wpływu zmian demograficznych właśnie w Europie Środkowej. W ramach Platformy poszukiwane są rozwiązania wspierające rozwój gospodarczy, rozwój regionów oraz spójność społeczną dla dobra wszystkich pokoleń. Działania pilotażowe obejmą małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby starsze. Przy wyborze przedsiębiorstw ważne będzie także, czy sprzyjają one rozwojowi międzypokoleniowej współpracy, czy pomagają utrzymać równowagę między życiem prywatnym a pracą i czy dobrze odpowiadają na różnorodne potrzeby klientów. Celem pilotażowych działań ze starszymi przedsiębiorcami będzie wykazanie, w jaki sposób efektywna strategia na rzecz ludzi starszych odpowiada na potrzeby wszystkich pokoleń.
Innym ciekawym programem jest program DART – Zmniejszanie się populacji, starzenie społeczeństwa i transformacja regionalna (www.dart-project.eu). Projekt opiera się na współpracy interregionalnej. Skupia 13 regionów. Jest ukierunkowany na wzmocnienie kapitału ludzkiego i utrzymanie usług publicznych w celu wspierania wzrostu gospodarczego oraz zdrowia publicznego w tych regionach. Regiony zaangażowane w projekt dzielą się dobrymi praktykami, nowymi pomysłami na usługi publiczne, standardami efektywnego świadczenia usług. Projekt ma tez zagwarantować, że zmiany demograficzne będą uwzględniane w polityce rozwoju danego regionu. Dzięki temu system edukacji, usługi socjalne, zdrowotne oraz gospodarka tego regionu będą odpowiadały lepiej potrzebą osób starszych i poprawiały ich jakość życia.
Tematem projektu MULTILINKS jest natomiast pytanie: jak zmiany demograficzne kształtują solidarność międzypokoleniową, dobrostan i integrację społeczną (www.multilinks-project.eu). W ramach Multilinks prowadzone są badania nad wpływem, jaki zmieniająca się sytuacja z makrospołecznej na mikrointerpersonalną ma na integrację społeczną, dobrostan oraz solidarność międzypokoleniową w różnych regionach Europy. Badany jest także wpływ starzenia się społeczeństwa na wszystkie grupy wiekowe oraz relacje międzypokoleniowe wewnątrz rodziny, w różnych okresach życia oraz w kontekście narodowym. Projekt w szczególności skupia się na obciążeniach jakie niesie ze sobą opieka nad osobami starszymi jako problem polityki rodzinnej, na dialogu międzypokoleniowym w nowoczesnych rodzinach i na wpływie transferu międzypokoleniowego na uczestnictwo w rynku pracy oraz na kwestiach płci z nim związanych. Badania prowadzone w projekcie mają na celu wytworzenie lepszych narzędzi promowania solidarności międzypokoleniowej oraz unikania wykluczenia społecznego.
To tylko 3 z wielu programów zajmujących się tematem aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej. Fakt, że UE zależy na jak najszerszym traktowaniu tego tematu, potwierdza ogłoszenie roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wszystko po to, by oswajać się z myślą, że wszyscy się starzejemy, co nie zmienia faktu, że nadal możemy być aktywni, a nasze potrzeby zauważane i uwzględniane w planach europejskiej polityki społecznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz