Rok temu w Kaliszu...
8 młodych Kaliszanek i 10 pań 60+ spotkały się, by porozmawiać o swoim życiu i o swoim mieście. Jak widzi Kalisz pokolenie młodych kobiet, a jak patrzą na swoje miasto seniorki? Czego mogą się od siebie nawzajem dowiedzieć, jakim doświadczeniem podzielić? Jak pokonać stereotypy dotyczące wieku?
Maria, słuchaczka UTW, od dawna chciała spotkać dwa różne pokolenia kobiet, poznać historie młodych i starszych kobiet. - Szybko zorientowałam się, że moje koleżanki z UTW wyłamują się ze stereotypu starszej pani. Widziałam wokół siebie same interesujące kobiety z ciekawymi życiorysami, równocześnie znałam interesujące młode kaliszanki. Zapragnęłam poznać jedne z drugimi, skojarzyć różne środowiska - opowiada Maria - Okazało się, że wystarczy dać pretekst spotkaniu młodych kobiet ze starszymi, a reszta dzieje się sama.
Przez kilka miesięcy Kaliszanki spotykały się, by wspólnie rozmawiać o stereotypach wiekowych i lepiej się poznać. Kaliszanki zbudowały mapę miasta, która pokazała jak wiele wspólnych ścieżek - geograficznych i mentalnych - mają uczestniczki. Warsztaty dziennikarskie przygotowały młode kobiety do przeprowadzenia wywiadów z seniorkami. Powstało 10 wywiadów, a każda z opowieści została zilustrowana portretem międzypokoleniowego duetu.
Ciąg dalszy nastąpił
Równe babki kontynuują swoje spotkania. Dwa pokolenia kobiet tym razem będą rozmawiały o tym, czym jest gender i jak ten temat ma się do ich osobistego życia, doświadczeń. Spotkaniom towarzyszą działania artystyczne - to sztuka będzie pretekstem i narzędziem do przeanalizowania społeczno-kulturowej roli płci.
Pod okiem trenerek uczestnicy pracowali już nad tematem gender, próbując odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób kultura określa płeć oraz szukając kulturowych kontekstów, w których kształtowana jest tożsamość płciowa, w jaki sposób kultura, a w szczególności media, tradycja, rodzina, społeczeństwo wpływają na to, kim jesteśmy?
Na zakończenie uczestnicy dostali aparaty - ich zadaniem było uchwycenie na fotografiach, czym jest gender. Fotografie staną się inspiracją do serii rysunków, które później posłużą jako wzory dla makatek.
W ostatnich miesiącach grupa uczyła się jak tworzyć filmy tradycyjną techniką poklatkową - powstało kilka etiud wykonanych animacją rysunkową i wycinankową. Filmy można obejrzeć na blogu projektu. Zapraszamy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz