środa, 30 listopada 2011

Zgierz na słodko

Apetyczne miesiące mają za sobą uczestnicy projektu w Zgierzu. Co więcej, projekt osiągnął już półmetek - za nimi spotkania z kulturą żydowską, polską oraz arabską. Było kolorowo i bardzo smacznie! Podczas międzypokoleniowych warsztatów kulinarnych powstały przepyszne słodkości charakterystyczne dla kuchni danej kultury. Warsztaty z kultury żydowskiej pachniały chałwą, rogalikami oraz kuglem marchwiowym; polska kultura smakowała babami i babeczkami, arabska baklawą. Wspaniałych wypieków można było skosztować w trakcie spotkania otwartego - łakomczuchów nie zabrakło! Degustacji towarzyszył wykład oraz film o sytuacji kobiet w wybranych kulturach.

Tutaj znajdziecie więcej informacji dotyczących projektu. Zapraszamy!



Tradycji pełen plecak

Działania w Ryczowie-Kolonii dobiegły już końca. Nasze Animatorki, Henryka i Joasia, przez dwa miesiące zapoznawały przedszkolaki z dawnymi obyczajami na wsi. W działania zaangażowały się seniorki z Zespołu Folkowego "Wrzos" organizując lekcje "żywej tradycji". Dzieci uczyły się tradycyjnego sposobu wyrobu masła, wykonywania ozdób z bibuły. Nie lada atrakcją były spotkania w 100-letniej chacie "Dziadka Kołtona" - najstarszym budynku w Ryczowie-Kolonii oraz spotkanie z bohaterami dziecięcymi - strażakami z miejscowej OSP. Zdjęcie w hełmie
obowiązkowo zrobił każdy przedszkolak!
Zobaczmy co się działo!

Więcej informacji znajdziecie tutaj






Ruszamy w Ustroniu


Grupa w Ustroniu Morskim ma za sobą kolejne działania. Po pierwszej integracji grupy, uczestnicy międzypokoleniowego projektu "A pamiętasz babciu, a pamiętasz dziadku?" uczyli się metod prowadzenia wywiadu i pisania reportażu. Spotkanie poprowadził dziennikarz Gazety Wyborczej Mirosław Maciorowski, autor wydanej niedawno książki o polskich repatriantach na Ziemiach Zachodnich "Sami swoi i obcy".

Dziennikarz wyjaśnił istotę przeprowadzania wywiadów, przedstawił metody spisywania wspomnień, opowiedział też o swoich doświadczeniach przy pisaniu książki.

Najświeższe informacje i relacje na profilu Gminnego Ośrodka Kultury!





poniedziałek, 28 listopada 2011

Listopadowe warsztaty Seniorów w akcji

Było to nasze kolejne spotkanie poświęcone pracy nad zgłoszonymi pomysłami na projekt. W dniach 18-19 oraz 25-26 listopada ponad 50 Animatorów z całej Polski przez dwa dni poszukiwało nowych inspiracji i niekonwencjonalnych rozwiązań w swoich działaniach społecznych. Jak zwykle wytrwale towarzyszyli im doświadczeni eksperci.


Tym razem akcent został postawiony na pogłębienie umiejętności liderskich. Razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie kim jest lider, tworzyliśmy mapę najważniejszych cech i kompetencji lidera. Skonstruowany w ten sposób typ idealny posłużył do odkrywania siebie w roli lidera - Animatorzy mieli okazję skonfrontować własne predyspozycje liderskie, wydobyć swoje silne strony, ale też przyjrzeć się słabym i wypracować dla nich pomyślne rozwiązania.


Część czasu poświęciliśmy również zagadnieniu integracji grupy międzypokoleniowej. Wspólnie zastanawialiśmy się czemu służy integracja, jakie są jej poszczególne etapy. Uczestnicy poznali przykłady ciekawych ćwiczeń, służących budowaniu zaufania i bezpieczeństwa w grupie, ułatwiających rozpoznanie jej potencjału oraz przyjrzenie się procesom grupowym.


Dotknęliśmy też tematu promocji działań społecznych i zasad współpracy z mediami. Warsztaty miały charakter przede wszystkim praktyczny. Jak skutecznie dotrzeć do odbiorców naszych działań? Jak atrakcyjnie komunikować o projekcie? Na te i inne pytania uczestnicy szukali dobrych rozwiązań wraz z ekspertami z tej dziedziny. Nie zabrakło też przykładów niestandardowej promocji czy wystąpień przed kamerą - o tajnikach skutecznej autoprezentacji mówił Jacek Wasilewski.


Nie obyło się bez końskiej dawki inspiracji. Warsztaty twórcze dotykały przestrzeni pracy artystycznej, pracy ze wspomnieniami oraz działań w przestrzeni publicznej. Zainteresowani narzędziami informatycznymi mogli dowiedzieć się, jak prowadzić bloga projektu oraz jak tworzyć i korzystać z zasobów fotograficznych w internecie.