piątek, 25 lutego 2011

"Seniorzy w akcji" znów wystartowali. To już czwarta edycja konkursu!

Jesteś osobą 55+?

Masz pomysł na projekt społeczny i chęć do działania? Masz pasję i doświadczenie, którymi chcesz się podzielić?

Masz 18-30 lat i razem z osobą 55+ chcesz rozkręcić międzypokoleniową akcję?

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności ogłaszają ogólnopolski konkurs dotacyjny „Seniorzy w akcji” skierowany do osób 55 + i do par międzypokoleniowych (osoba 55+ i osoba do 30 lat), które chcą zrealizować projekt społeczny w oparciu o osobiste pasje.

Ze środków konkursu przyznane zostaną dotacje na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, promują współpracę międzypokoleniową, a także sprzyjają rozwojowi wolontariatu osób starszych.

Łączna pula środków przewidzianych na dotacje wynosi 315 000 złotych. Udział w konkursie daje możliwość otrzymania wsparcia finansowego w wysokości od 5000 do 12 000 zł. Zapraszamy do składania listów intencyjnych do 31 marca 2011.

O dotacje mogą ubiegać się osoby 55 + i pary międzypokoleniowe przy wsparciu wybranej organizacji/instytucji działającej nie dla zysku (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacje i stowarzyszenia, dom kultury).

Regulamin konkursu i formularz listu intencyjnego dostępny jest na stronie www.seniorzywakcji.pl

Informacji o konkursie udziela Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (22) 396 55 16 (19).; e-mail: listy@seniorzywakcji.pl

Seniorzy w akcji. Świat zmieniają ludzie z pasją! Nagrodziliśmy już 99 projektów zrealizowanych przez osoby starsze i pary międzypokoleniowe w całej Polsce.

Konkurs „Seniorzy w akcji” jest organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

-------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz film „Seniorzy w akcji” na You Tube www.youtube.com/user/seniorzywakcji

Zajrzyj na stronę www.seniorzywakcji.pl w dziale Czytelnia przeczytaj publikację i gazetę o seniorach w akcji. Posłuchaj audycji radiowych o nagrodzonych projektach w dziale Media o Programie.

czwartek, 24 lutego 2011

Opowieść o Bystrzycy Kłodzkiej

Spisane wywiady z mieszkańcami, bezlik starych zdjęć a w efekcie publikacja o historii regionu – właśnie dobiegł końca projekt „Razem poznajemy historię naszego regionu”, zrealizowany przez Wiesława Czermaka oraz Bibliotekę Publiczną w Bystrzycy Kłodzkiej w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. Podczas kilkumiesięcznej pracy międzypokoleniowy zespół uczestników pracowicie gromadził materiał do książki. Wizyty w domach, rozmowy z najstarszymi mieszkańcami, kolekcjonowanie fotografii, redakcja tekstów – to tylko przykład działań, w których udział wzięła młodzież, seniorzy oraz pracownicy biblioteki. Album „ Bystrzyca Kłodzka, miejsca i ludzie w latach 1946-2010 oraz wspomnienia z zsyłki” prezentuje ciekawą opowieść o losach miasta i mieszkańców. Wydany materiał trafi do regionalnych szkół i bibliotek.




Mikołaj wylądował w Starogardzie

Padający śnieg i siarczyste mrozy to żaden szkopuł. Na pewno nie stoją na przeszkodzie Pani Danucie i jej grupie, wspólnie pracujących nad rewitalizacją placu osiedlowego. Chociaż aura nie sprzyja pracom nad upiększaniem terenu, miejsce i tak tętni życiem. Zimowa atmosfera była świetną okazją do zorganizowania imprezy mikołajkowej na świeżym powietrzu. Energii nie brakowało! A niską temperaturę podkręcał dodatkowo pokaz połykaczy ognia.


czwartek, 17 lutego 2011

Twórcze ferie

Czy w czasie ferii dzieci się nudzą? Na pewno nie w Komańczy! W ramach programu „Seniorzy w Akcji” Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy WILK zorganizowało warsztaty dla uczniów z Gminy Komańcza, którzy podczas ferii pozostali w domach. Zadaniem dzieci było namalowanie na szkle swojej okolicy sprzed pięćdziesięciu lat. Młodzi uczestnicy warsztatów mieli do swojej dyspozycji albumy ze zdjęciami z czasów młodości swoich dziadków i rodziców. Co z tego powstało? Zobaczcie sami!


Świętowanie po śląsku

Zima to okres, kiedy wiele się dzieje w naszych kalendarzach. Jest to okres przede wszystkim przygotowań, ale i również obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Styczeń obfituje w kolędowanie i składanie życzeń. Tak też się stało podczas „Czterech Pór Roku po Śląsku”. W czasie półtoragodzinnego spotkania dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziennego zaprezentowały krótki występ oraz złożyły życzenia swoim dziadkom. Natomiast dzieci z ligockiej harcówki przedstawiły „Jasełka po śląsku”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ligoty, aby nie być „dłużnym” w pięknych śląskich strojach śpiewały kolędy. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli również chórzyści z Pstrążnej, którzy na koniec wystąpili z krótkim recitalem. Całość poprowadziła Pani Ania Stronczek, która mimo trwającej zimy, zaczęła już przywoływać wiosnę. Nic w tym dziwnego, ponieważ już 21 marca będziemy topić Marzannę na rybnickich błoniach.

poniedziałek, 7 lutego 2011

Parchowo działa międzypokoleniowo

W gminie Parchowo od paru miesięcy wre robota. Grupa młodych osób (czyli "Brzozaki") pracuje z osobami starszymi (grupa "Sosny") nad wspólnym spektaklem. Wszystkiemu przewodzi Ewa Orzechowska oraz Kaszubski Instytut Edukacji Teatralno-Artystycznej. Młodzi historycy odwiedzają mieszkańców, wysłuchują wspomnień. Za nimi już liczne warsztaty: teatralne, fotograficzne, wokalne, a pracy nadal wiele. Ale energii nie brakuje! Nawet niesprzyjająca pogoda i kawał drogi do przebycia nie odstraszają uczestników - potrafią pokonać kilka kilometrów, aby tylko wziąć udział w piątkowej próbie. Wytrwale pracują nad scenariuszem, ćwiczą piosenki do spektaklu: po kaszubsku, litewsku, czy nawet w języku jidish. Z niecierpliwością czekamy na efekty!

piątek, 4 lutego 2011

Rozkwitamy!

Po kilku miesiącach intensywnej nauki tworzenia kwiatów z materiału nadszedł czas przedstawienia efektów. I to w jakże wspaniałej oprawie! Na półmetku projektu realizowanego przez Wolontariat Wielkopolski powstał niezwykły kalendarz na 2011 rok. Obok własnoręcznie robionych kwiatów prezentują się też te prawdziwe - to uczestniczki projektu, które postanowiły stanąć przed profesjonalnym obiektywem. Jak mówi Animatorka projektu - "ludzie są jak kwiaty: stworzeni do tego, aby się rozwijać". Spójrzmy jak rozwinęły się nasze Panie!

czwartek, 3 lutego 2011

Szkoła Superbabci i Superdziadka

W tym roku Lubelska Szkoła ruszyła z nowym programem. Tym razem seniorki pomagają małym uczniom podczas pierwszych miesięcy w szkolnej ławce. Właśnie podsumowane zostały dokonania pierwszego semestru: były wspólne spotkania i warsztaty, nie obyło się też bez spotkań z dziećmi i dla dzieci - zabawy andrzejkowej, spotkania opłatkowego oraz spektakli Teatru Bajarka, stworzonego przez Superbabcie.

Od tego roku Szkoła Superbabci i Superdziadka ma swoją stronę internetową
www.superbabcia.org.pl

Zachęcamy do zaglądania! Znajdziemy tam aktualne informacje o wydarzeniach, porady i wypróbowane przepisy Superbabć!